prístupové rokovania so Slovenskom v SR Dirk Meganck. Hlavným zámerom návštevy Megancka, ktorý v sprievode veľvyslanca a vedúceho delegácie EK v SR Waltera Rochela navštívil miesta mimo Bratislavy prvýkrát, je porovnať poznatky získané prostredníctvom oficiálnych správ a posudkov s reálnou situáciou.
D. Meganck na včerajšej tlačovej besede informoval o výsledkoch pobytu v našich končinách. V úvode sa však vrátil k hodnotiacej správe EK pre našu krajinu.
"Pre Slovensko to bola veľmi pozitívna správa. Z politického hľadiska považujem Slovensko za demokratickú krajinu. Európska komisia však očakáva ďalší progres v budúcom roku," povedal.
Meganck to následne konkretitzoval: "Malo by k tomu dôjsť na úrovni nezávislosti súdnictva. Taktiež by sa mala prijať novela ústavy a riešiť Rómska otázka."
Práve v tejto oblasti návšteva z Bruselu nevidí dosť dôkazov, svedčiacich o dostatočnej realizácii. Meganck spresnil, že ide hlavne o alokáciu finančných zdrojov určených pre riešenie tohto problému. "Ďalším miestom, kde by malo Slovenko pridať je oblasť boja s korupciou a kriminalitou, taktiež reforma verejnej správy, ktoré vláda a parlament predpokladajú prijať," uviedol.
V ekonomickej oblasti hodnotí EK Slovensko ako fungujúcu trhovú ekonomiku, pričom podľa neho existuje predpoklad, že Slovensko sa stane konkurenčne schopným trhom.
"Zatiaľ však existuje viacero kapitol, v ktorých by sa mal vykonať väčší pokrok," zdôraznil.
Zložitou sa javí regionálny rozvoj, nakoľko tie budú musieť efektívne využívať, zdroje z únie, preto sa na túto dôležitú úlohu musia lepšie pripraviť.
Veľvyslanec z Bruselu okrem iných očakáva pokrok v ochrane štátnych hraníc. Včera v doobedňajších hodinách navštívil aj Vyšné Nemecké.
"Na vlastné oči sme videli pokrok, no na druhej strane sme zistili, že existujú oblasti, kde ochrana hraníc nie je úplne integrovaná," uviedol.
Ako slabú Meganck hodnotí admistratívu, najmä však vytváranie dostatočného množstva ľudských zdrojov a inštitúcií, ktoré budú realizovať samotné rozširovanie.
"Nie je dôležitá príprava zákonov, ale vytváranie dobrých zákonov, pričom tie musia byť dobre aplikované. Preto je potrebné vytvoriť príslušné inštitúcie s dobre vyškolenými a kvalifikovanými zamestnancami."
Meganck ďalej odporúča Slovensku, aby sa rozhodovacie kompetencie posunuli čo najnižšie k jednotlivcom. Na tému decentralizácie hovoril so Z. Trebuľom, pričom sa zhodli na skutočnosti, že regióny zohrávajú veľkú úlohu v rámci Slovenska a je na vláde, aby prijala zákony na posilnenie ich právomocí.
Meganck sa stretol aj so zástupcami rómskych nevládných organizácií.
"Čo sa týka Rómskej otázky, nemôžeme akceptovať, aby takáto situácia naďalej pokračovala," povedal.
Ako dodal, ide o komplexný, nielen národný problém Slovenska. Podľa neho k nemu treba nájsť riešenia vo forme partnerstva na všetkých úrovniach, a to ako na na úrovni Európskej, národnej, tak aj na regionálnej a miestnej.
Misia EK, ktorú Meganck vedie, pokračuje dnes návštevou regiónu Spiša.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.