plynofikovaných 65,9 percenta a v Prešovskom 51,9 percenta. Včera o tom na tlačovej besede informoval riaditeľ OZ SPP Dušan Pšenčík. Snahou je zvýšiť tento podiel aspoň na 70 percent.
Ako zdôraznil D. Pšenčík, veľkým problémom sú ceny zemného plynu. Plynári totiž nakupujú od dodávateľov drahšie, ako je predajná cena.
„Napriek tejto deformácii nám ekonomika funguje. Problém nám však spôsobujú pohľadávky po lehote splatnosti," posťažoval sa.
Kým napríklad v roku 1993 predstavovali polehotné pohľadávky 500 miliónov korún, v súčasnosti sa pohybujú na hranici 225 miliónov. Veľkoodberatelia dlhujú plynárňam 185 miliónov, z toho dve tretiny sú podlžnosti nemocníc a ostatných zdravotníckych zariadení. V tejto súvislosti došlo už zo strany SPP k podaniam na súdoch, vo väčšine prípadov sa spory riešili konsenzom dohodou splátkových kalendárov. Obyvatelia majú na plyne podlžnosti za 11 miliónov korún.
Z jedenástich odštepných závodov je košický z hľadiska efektívnosti uprostred. Najväčšími odberateľmi v Košiciach sú tepláreň a železiarne. Objem nákladov plánovaný na tento rok predstavuje 3,8 miliardy korún. Košický závod je druhým najväčším a druhým najstarším v rámci celého SPP, dodáva plyn 185 tisícom odberateľov v 261 mestách a obciach v 12 okresoch.
Dušan Pšenčík sa vyjadril aj k dovolenkám plynárov, o ktorých sme už písali. Tisícdvesto zamestnancov SPP tohto roku absolvovalo rekondičný pobyt na ostrove Rodos. Ako povedal D. Pšenčík, z košického závodu sa v zahraničí rekreovalo zhruba 150 zamestnancov.
„Je otázkou, či bude sociálny program vyzerať podobne aj v roku budúcom, keďže sa pripravuje vstup strategického investora do SPP," poznamenala v tejto súvislosti hovorkyňa Helena Poláková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.