Galérie mesta Bratislavy. Na najväčšiu expozíciu z vrcholného obdobia tohto významného nadnárodného umelca zapožičali obrazy viaceré české múzeá a galérie. Výnimočná výstava sa uskutočňuje pri príležitosti 140. výročia Muchovho narodenia.
"Diela predstavujú zlatý fond českej kultúry a potrebovali sme výnimku na opustenie takej veľkej kolekcie obrazov do zahraničia", zdôraznil na včerajšej tlačovej besede iniciátor výstavy, bývalý československý tenisový reprezentant Jan Kukal. Podľa neho bol A. Mucha (1860-1939) všestranný talentovaný muž, nielen výborný maliar, kresliar a grafik, ale čo málokto vie, aj jeden z najlepších fotografov, tiež spisovateľ a hudobník.
Pozoruhodná je umelecká cesta A. Muchu z rodných Ivančíc cez Viedeň, kde potom, čo ho neprijali na Akadémiu v Prahe, ako 19-ročný začal pracovať v dielni na výrobu divadelných dekorácií. Po štúdiách na Akadémii v Mníchove (1885-1886) a Paríži (1887-1888) sa stal vyhľadávaným autorom plagátov a ilustrátorom časopisov. V Paríži vytvoril v rokoch 1895 až 1904 osobitý štýl, z ktorého sú všetky diela na spomínanej bratislavskej výstave. Od roku 1906 pracoval v USA a do roku 1913 striedavo žil v Paríži a USA, kde aj prednášal. Potom sa natrvalo vrátil do vlasti. Navrhol československý štátny znak, prvé československé známky a bankovky. Vytvoril sériu plátien Slovanská epopej a iné diela. Zomrel vo veku 79 rokov a je pochovaný v Prahe.
Podľa J. Kukala je v súčasnosti vo svete veľký záujem o diela A. Muchu. Táto "muchománia" sa prejavuje najmä v USA, kde tri roky po rôznych mestách putuje jeho veľká výstava. Podobne aj v Japonsku je veľký dopyt po výstavách diel tohto výtvarníka. Nedávnu výstavu v Prostějovskom múzeu tiež navštívili tisíce záujemcov.
Výstava v Bratislave potrvá do 14. januára.
Foto: TASR
foto do čísla, štrvtok, mucha 1
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.