dolinách Spiša, Hnileckej i Hornádskej, vidieť aj dnes pred domami kvitnúť zlatý dážď, na ružových kríkoch sú nové púčiky. A aby obyvateľom miest nebolo ľúto - ťahavé muškáty či petúnie v kvetinových truhličkách na balkónoch stále kvitnú ako v najžičlivejšom lete. Pritom, deduškovské kalendáre už druhú polovicu novembra oddávna výstižne volajú "predzimou".
Jeseň je už naozaj neskorá, do zimného slnovratu ostáva okolo 30 dní. Po iné roky sme si v polovici novembra už pozorne chránili uši pred dobiedzavým mrazom, brodili sa snehom, v lepšom prípade vyčkávali v radoch pri lyžiarskych vlekoch. V tomto týždni však bolo ešte v utorok v Košiciach vidieť v slnkom prežiarenom vzduchu poletovať babie letá - dlhánske biele pavučiny. Vďaka nim sa neskoré jesenné letá volajú babími - pavúčie produkty sú ako jemné pradienka babičkiných sivých vláskov.
Známy slovenský meteorológ RNDr. Jozef Iľko potvrdil, že v utorok zasiahli najmä juhozápadné časti Slovenska rekordné teploty - v Bratislave a Hurbanove sa napoludnie pohybovali teploty okolo plus 20 stupňov Celzia a padli mnohé rekordy. Aj starší ľudia vraveli: takýto november dlho nepamätajú. Faktom je- november býval oddávna považovaný za najoblačnejší a najzahmlenejší mesiac. Dávne kalendáre vyznačovali v jedenástom mesiaci roka niekoľko studených období -vrevalo sa o martinských i katarínskych chladnách, ale aj o klementínskom či ondrejskom oteplení.
Doktor Iľko vidí kuriózny vývoj počasia i v poslednom novembri tohto tisícročia v globálnom otepľovaní.Tento mesiac nám ešte môže priniesť mnohé prekvapenia. Ibaže, dedovia vedeli aj to: žiadnu zimu ešte vĺčko nezožral. A tak, hoci v utorok bola teplota na Lomnickom štíte +4 a v stredu 0 stupňov Celzia pri 40 cm výške snehovej pokrývky, na Štrbskom plese bolo v stredu cez obed +9, v Košiciach +11 stupňov, +13 stupňov Celzia bolo včera cez obed v Poprade a Stropkove (o 3 stupne viac ako v Bratislave), prezieravejší ľudia tušia,taká pohoda dlho nevydrží.
"Pozrite sa na listnaté stromy, na kríky. Na väčšine týchto drevín sa napriek pokročilej jeseni stále drží lístie. Pohľad estéta to poteší, neveští to však nič dobrého. Niektoré pranostiky hovoria,že ak lístie neopadne ani v polovici novembra, všetko sa oneskorí - aj jar. Veľmi výstižná je, podľa mňa pranostika Ak lístie dlho nepadá, tuhá sa zima prikráda," povedal košický záhradkár M.Roman. Jeho obavy potvrdzuje aj iná pranostika- Ak v novembri padne sneh na zelené lístie, bude tuhá zima iste a tiež dávny poznatok: Ak krt v novembri ryje, bude na Vianoce tak teplo,že uvidíme lietať komáre. A že toto tvrdenie nemusí byť ďaleko od pravdy, signalizujú správy hubárov zo Slanských vrchov - stále tam možno nazbierať suchohríby. Naši dedovia vravievali: Ak v novembri rastú huby, v budúcom roku bude poriadne drahé obilie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.