Košiciach totiž na návrh samotného dlžníka 11. októbra vyhlásil konkurz na túto spoločnosť. Za správcu konkurznej podstaty súd určil JUDr. Juraja Gavalčina.
O Stavbe sme naposledy v našich novinách informovali koncom januára. Zamestnanci sa nám vtedy sťažovali asi na rok trvajúci problém s vyplácaním miezd a poskytovaním stravných lístkov. Väčšina zo 40 pracovníkov bola v tom čase doma na 60-percentnej mzde.
V októbri, keď sa firma dostala do konkurzu, bolo v evidenčnom stave už len sedem zamestnancov. S výnimkou účtovníčky aj s nimi sa správca konkurznej podstaty dohodol na rozviazaní pracovného pomeru. Ako nás J. Gavalčin včera informoval, družstvo má záväzky voči 32 zamestnancom, ktorý majú nárok na päť mesačných platov vrátane odstupného.
„Tieto pohľadávky sú pohľadávkami proti podstate, budú sa teda uspokojovať hneď, ako sa nám podarí zhodnotiť nejaký majetok spoločnosti. Predpokladám, hoci je prieskumné konanie ešte len pred nami, že záväzky voči zamestnancom budú vysporiadané," uviedol J. Gavalčin.
Ako dodal, prekvapilo ho, že hoci firma za celý rok 2000 nevyvíjala žiadne podnikateľské aktivity, aj napriek tomu ďalej zamestnávala ľudí, ktorým mzdy vyplácala iba z príjmov pochádzajúcich z odpredaja majetku. Vedenie tak udržiavalo umelú zamestnanosť. Ešte pred vyhlásením konkurzu bolo na výplaty poukázaných 1,2 milióna korún.
Družstvo bolo založené v roku 1947 ako Robotnícke stavebné ľudové družstvo, neskôr došlo k zmene názvu na Rekonštrukta a od roku 1965 pôsobilo ako Stavba, výrobné družstvo. Po konjunktúre v 70. a 80. rokoch, keď firma zamestnávala až 400 ľudí, došlo postupne k obmedzeniu stavebnej výroby a postupnému uvoľňovaniu zamestnancov. Nedostatok zákazkovej náplne a insolventnosť odberateľov vyústila až do krachu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.