príkladov využitia nového inteligentného plastu, ktorý vyvinul kolektív Napierovej Univerzity v škótskej metropole Edinburgh.
Kombináciou fluorescenčných molekúl a polyméru získal profesor Janos Hajto plast schopný až o 30% zosilniť svetlo rozptýlené v okolí.
Ak by sa tento plast podarilo pridať do papierovej hmoty, knihy vytlačené na takomto papieri by sa dali čítať aj v tmavej miestnosti.
"Nápadom sa medze nekladú," povedal profesor Hajto v rozhovore pre BBC, "s použitím tohto plastu sa môžu vyrábať plnofarebné displeje pre počítače, video a reklamné plagáty, ktoré budú svietiť aj bez elektriny."
V súčasnosti sa vedci po celom svete snažia o nové zobrazovacie techniky, najmä však o nenákladné, jednoduché, a pritom skladné plastové monitory. Vedci predpovedajú, že na komerčné trhy už v blízkej dobe dorazí záplava nových výrobkov. Počíta sa aj s obrazovkami, ktoré sa budú dať zrolovať, alebo vytlačiť na oblečenie.
Svetlo na konci vlákna
Technika profesora Hajta spočíva v napustení špeciálneho polyméru fluorescenčnou látkou, čím vzniknú optické vlákna schopné usmerniť svetlo do jednotného smeru.
"Svetlo vstupuje do vlákna, kde ho absorbuje fluorescenčná molekula," vysvetľuje profesor, "tá ho potom opäť vydáva (fluoreskuje). Pretože sú ale molekuly usporiadané do vlákien, svetlo neuniká všetkými smermi, ale sústreďuje sa na koniec vlákna. Čím je toto vlákno dlhšie, tým viac svetla vydáva. Podľa našich výskumov takto môže dôjsť až k 30- percentnému zosilneniu rozptýleného svetla."
Ako ďalej prezradil profesor Hajto, toto percento zostáva konštantné bez ohľadu na svetelné podmienky. Napríklad dopravná značka vyrobená z nového plastu je o 30% jasnejšia, či už je noc, alebo deň.
Dôležitú úlohu plastov v modernom svete nedávno potvrdila aj Nobelova Nadácia vo Švédsku, ktorá svoje prestížne vedecké ocenenie za chémiu odovzdala trom vedcom, ktorí ako prví dokázali vyrobiť elektricky vodivý plast.
Autor: science
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.