orientačne na naše klady a zápory. Nakupovanie znamená aj hospodárenie s peniazmi a o tom bude teraz reč.
Možno aj vám sa stáva, že vám padne do oka nejaký pekný kus - sako, tričko, topánky, kabelka a bleskovo sa rozhodnete: kúpim si to! Vyskúšate, zaplatíte a trofej nesiete domov. Cestou vás začne trápiť svedomie a v duchu si nadávate, že ste znovu podľahli pokušeniu a že ste sa mohli bez tej veci zaobísť a ani ju nepotrebujete! Vyhodená suma poriadne znížila rodinný rozpočet a kúpu vodovodnej batérie či inej potrebnej veci v byte musíte odložiť. Zase ste neodolali, zase ste nedokázali vyjsť z peniazmi. Priateľka a jej manžel majú menej a vychádza im to, vedia lepšie počítať.
Stav konta nezávisí iba na dobrom počítaní, ale aj na tom, čo máme uložené v podvedomí, čo sme odpozorovali od svojich rodičov. Či sme sporiví a či márnotratní, to sa odvíja od základného kameňa, položeného v rannom detstve. Rodinnou výchovou nám vštepovali aj zaobchádzanie s peniazmi. Hoci menšie deti nedostávajú vreckové, pozorujú rodičov pri nákupoch aj doma, keď o peniazoch hovoria. Väčšie deti už získavajú vlastné skúsenosti tým, že niektoré môžu svoje vreckové rýchlo minúť, alebo si ušetria aj väčšiu sumu. Rodičia robia chybu, ak rozmaznávajú deti práve vreckovým. Z toho totiž môžu deti nadobudnúť pocit, že na získanie peňazí nemusia vynaložiť žiadnu námahu a že sú vlastne veľmi ľahko dostupné.
Príklad rodičov pôsobí na vzťah detí v neskoršom, dospelom veku k peniazom, k sporeniu a utrácaniu. Na to netreba štatistiky, aby sme upozornili, že v každom druhom partnerskom vzťahu sú spory kvôli peniazom a že veľa dvojíc sa rozvádza len preto, že majú rozdielne názory na finančné záležitosti a nedokážu sa dohodnúť na žiadnom kompromise. Je veľa manželstiev, kde "drží kasu" muž a okrem investícií do svojej osoby a záľub pridelí do rodinného rozpočtu iba to, čo považuje zo svojho pohľadu za potrebné! Sú manželstvá, kde má každý z partnerov "svoje" peniaze. Z tých svojich sa väčšinou ženy starajú o potreby detí aj domácnosti, do ktorej muži prispievajú platením inkasa. Treťou skupinou sú dvojice, ktoré sa vedia dohodnúť na určitých pravidlách hospodárenia. Tam je dôležitá pevná vôľa a trebárs aj svedomie, že nebudeme míňať peniaze impulzívne.
Vrátime sa k testu. Pred vstupom do obchodu by sme mali mať papierik so zoznam potrebných vecí. Vyhneme sa tak spontánnemu utrácaniu. Ak si chceme kúpiť niečo na seba, nepodľahnime momentálne tomu, čo nám padlo do oka, ale nechajme si vec uležať, najmä ak ide o väčšiu sumu. Ak bez sukne alebo trička nebudeme môcť ďalej žiť a spôsobilo by nám bezsenné noci, to už je otázka dôležitosti a priority v domácom rozpočte. Možno zistíme, že je aj niečo iné, potrebnejšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.