november '89 organizovanej DS a ODM na Námestí SNP v Bratislave. "Nemám rád davové scény. V Bratislave sa chcem stretnúť s kamarátmi, s ktorými som v novembri a neskôr všeličo prežil. Ak niečo nemám rád, tak je to toto, ja nie som typ na veľký spôsob oslavovania. Nerád by som menil svoje zásady, mám rád Petra Zajaca, pána Langoša, bude sa mi to veľmi ťažko vysvetľovať," povedal SME Gál.
Postoje predstaviteľov politických strán aj lídrov nežnej revolúcie sa dnes líšia nielen v hodnotení 17. novembra, ale i v názoroch, ako si pripomínať tento významný dátum.
Podľa Jána Budaja je vzťah k novembru na Slovensku rozpačitý. "Získali sme šancu zrealizovať projekt premeny Slovenska z totalitného štátu na moderný demokratický štát, no sme postavení tvárou k realistickému obrazu o ťažkostiach, ktoré pred nami stoja, aj pre doterajšie odkladanie skutočnej zmeny a skutočných reforiem na Slovensku." Na polemiku o tom, či má byť 17. november štátnym sviatkom, alebo nie, Budaj zareagoval, že jedného dňa to bude aktuálna téma, ale on sám ako jeden z aktérov tejto udalosti nebude volať po štátnom sviatku.
Udalosti spred jedenástich rokov boli podľa Milana Kňažka potrebné: "Za štyridsať rokov boľševického experimentu budeme ešte dlho platiť. Nielen 17. november, ale aj 28. október by mal byť štátnym sviatkom. Mám pocit, že sme to na začiatku deväťdesiatych rokov prehnali s cirkevnými sviatkami a dnes na tieto štátne sviatky nemáme peniaze."
17. november by mal byť podľa KSS v zozname pamätných dní zapísaný čiernymi písmenami. Komunisti tvrdia, že november priniesol na Slovensko zvýšený počet samovrážd, pohlavné choroby a alkoholizmus.
Výročie 17. novembra si ako jediní pripomínajú spomienkovými akciami vo všetkých krajských mestách na Slovensku predstavitelia DS a ODM. Podľa poslanca DS Petra Tatára sú určené najmä mladým. Na Námestí SNP v Bratislave vystúpi skupina Para a Robo Grigorov. Približne o pol piatej prídu hostia Ján Langoš, Ivan Mikloš, Tóno Popovič a Stano Dančiak. "Na prvom mítingu v novembri '89 vystúpil najprv Fedor Gál a povedal, že našimi hovorcami sú Budaj a Kňažko. Boli teda hovorcami," povedal o ich nepozvaní Tatár. Na Námestí SNP dnes vystúpi aj niekdajší člen koordinačného štrajkového výboru vysokých škôl Anton Popovič. "Študenti sú aj dnes generáciou, ktorá drží v rukách veľkú silu. Ja som si vtedy uvedomil, že ak ľudia niečomu veria a ťahajú za spoločný koniec, tak sa dajú urobiť zázraky, lebo vtedy to bolo zázračné obdobie," povedal včera Popovič.
Autor: Boris CHMEL
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.