reaktor ako ten ukrajinský - pod betónom sú však uložené veľmi nebezpečné toxické látky. Z priepasti Malá Žomboj na Silickej planine ich v 80-tych rokoch s ohrozením vlastných životov vyniesli speleológovia z Maďarska.
V rokoch budovania socializmu boli viaceré priepasti v Slovenskom krase pre poľnohospodárov z okolia Rožňavy doslova odpadovými jamami. Hádzali do nich zdochnuté zvieratá, ešte nebezpečnejšie bolo, že takto sa zbavovali sa aj rôznych chemikálií a hnojív. Z priepastí sa dostávali toxíny do vody a viackrát ohrozili pri obci Slavec v okrese Rožňava vodné zdroje a v útrobách Silickej planiny aj ľudské životy.
Členovia jaskyniarskych skupín z celého vtedajšieho Československa i z ďalších európskych krajín sa neraz takmer priotrávili, keď v podzemí Slovenského krasu našli namiesto úchvatného kráľovstva krásy, vymodelovaného z vápenca činnosťou vody hŕby nebezpečného toxického odpadu. "Odstraňovanie toxického odpadu je v Slovenskom krase aktuálne aj v súčasnosti," povedala Mária Dovalová z odboru životného prostredia Okresného úradu v Rožňave. "V priepasti Snežná diera na na Silickej planine pracovníci rožňavskej firmy Vertikal práve končia odstraňovanie nebezpečného herbicídu niroxid."
Šéfom špecializovanej firmy Vertikal je Rožňavčan Tomáš Lazar. Patrí k najuznávanejším členom jaskyniarskej skupiny Slovenskej speleologickej spoločnosti v Rožňave a v Slovenskom krase sa v podzemí podieľal na viacerých významných objavoch. "Zo Snežnej diery vyniesli už pracovníci našej firmy 5 m kubických toxického materiálu," informoval T. Lazar.
Osem špeciálne vyškolených pracovníkov firmy v ochranných odevoch a s maskami vykonáva v extrémnom teréne mimoriadne záslužnú prácu, pričom pracovníci, medzi ktorými sú i aktívni speleológovia, podávajú pri práci pozoruhoidné speleologické a horolezecké výkony. "Snežná diera je v poradí treťou podzemnou lokalitou,ktorú zbavujeme toxického odpadu.Už predtým sme vyčistili aj priepasť Malvína, v ktorej bol toxický odpad a priepasť Dvojitá, v ktorej boli uhynuté zvieratá," povedal v rozhovore Tomáš Lazar. Čistenie priepastí Slovenského krasu je súčasťou príprav na vyhlásenie tejto biosférickej rezervácie UNESCO za národný park.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.