literárno-dramatický a výtvarný. Ten posledný bol zriadený v školskom roku 1999/2000 a svoje triedy má v MŠ na Dénešovej ulici na KVP, kde vyučujú PhDr. Klára Samuelisová a Mgr. Adriana Szekeresová, a na Rožňavskej, kde vyučuje akademický maliar Tomáš Čepek, absolvent pražskej UMPRUM, ktorý pracoval aj ako animátor. Školu navštevuje 220 žiakov vo veku od 5 do 15 rokov.
S cieľmi, ale aj niektorými problémami výtvarného odboru ZUŠ na Dénešovej ulici nás obozmámila PhDr. Klára Samuelisová: "Začínala som tu sama, mala som na starosti asi sedemdesiat detí. Tie postupne pribúdali, na polovičný úväzok prišla aj ďalšia kolegyňa, a koncom školského roku 1999/2000 tu už bolo 120 žiakov. Momentálne ich je 220."
V tomto školskom roku už na Dénešovej vyučujú traja pedagógovia na plný úväzok. Uvažuje sa tiež o tom, že na Rožňavskej, ktorá združuje hlavne deti z Terasy, by sa pod vedením akad. mal. Čepka mohlo začať aj s výukou základov techniky animácie. Na to však zatiaľ chýbajú peniaze.
"Tu na Dénešovej je len výtvarný odbor, kde sa za týždeň vystrieda asi 160 detí. Sme noví, väčšinu našich žiakov teda tvoria malé deti do 10 rokov, jedna skupina je však vytvorená aj zo starších žiakov."
Škola patrí pod ministerstvo školstva, má učebné plány a osnovy, a pracuje v predmetoch kresba, maľba, grafika, modelovanie, dekoratívne činnosti a teória umenia. "Myslím, že práve pokiaľ ide o teóriu, sme školou, ktorá sa jej venuje viac, ako býva zvykom inde. Možno aj preto, že ja sama mám k teórii blízko. Deti už teraz vedia, ako za sebou nasledujú umelecké slohy, premietam im diapozitívy, a napríklad celý tento rok by sme chceli premeniť na rok Marca Chagalla. Iste ste si všimli, ako sme pomaľovali interiér. Na jar sa chystáme na exteriér, kde takisto budú chagallovsky ladené veci."
Problémom pri napĺňaní ambícií je však to, že chýbajú aj najzákladnejšie pomôcky. Z grafiky sa napríklad žiaci môžu venovať len linorytu. "Smutnou pravdou je, že nemáme grafický lis. Pritom ho majú na základných školách v okolí, a nikdy s ním nič nerobia, lebo je to náročná technika. Napriek tomu sa nám nedarí požičať si ho. Deti však už zvládli základy teórie, vedia aj, čo je to ex libris. V rámci existujúcich možností robíme čo sa dá."
Ministerstvo má teraz tak málo peňazí, že môže dotovať len najzákladnejšie veci. "Sme radi, že sme si mohli u stolárov nechať urobiť aspoň nábytok a že pomaly sa nám darí riešiť problémy so zariadením. Vlani v septembri sme nemali ani jednu lavicu alebo stoličku. Skúšali sme osloviť, či aspoň oťukať aj nejakých sponzorov, ale zatiaľ bez úspechu." Podporu umeleckých aktivít detí zrejme málokto považuje za lukratívnu formu zviditeľnenia sa. Sponzorovať notoricky známe a mediálne pretláčané záležitosti je možno výhodnejšie, len ktovie, či aj bezpodmienečne potrebné.
Iným problémom je počet žiakov, ktorí školu navštevujú. "Ťažko sa tu baviť o tom, aký počet by bol optimálny. Tých detí je dostatok, ale vzali sme vlastne každého, kto sa prihlásil. V budúcnosti by sme potrebovali usporiadať aspoň aké - také talentovky. Cieľom našej výtvarnej školy však nie je vyslovene to, aby deti neskôr pracovali vo výtvarnom odbore, ide skôr o to, dať im trošku širší záber a ukázať im, čo všetko sa dá na tomto poli urobiť. Snažím sa o to, aby sa v tomto smere čo najkrajšie vyjadrovali, nosím im veľa literatúry."
So školou spolupracujú aj niektorí rodičia žiakov. Jeden z nich napríklad zabezpečil časť hliny na modelovanie. "Práce žiakov zatiaľ nevypaľujeme. Centrum voľného času Domino nám vychádza v ústrety, hlinené modely by sme mali vypaľovať u nich, ale tie, ktoré tu vidíte, sú len cvičné."
ZUŠ na Dénešovej ulici navštevujú výhradne deti z KVP. Táto pobočka bola založená aj vďaka iniciatíve PhDr. Samuelisovej. "Veľmi málo tunajších rodičov malo možnosť voziť aj nadané deti na vzdialenejšie výtvarné školy - na Kováčskej ulici alebo Nad jazerom. Nemáme však ešte tradíciu, radi by sme sa viac dostali do povedomia."
Výtvarná škola na KVP je v kontakte s ostatnými, či už v oblasti poradenstva, alebo pokiaľ ide o získanie financií a materiálu. Na svojom zviditeľňovaní pracuje aj formou výstav. Na miestnom úrade má stálu výstavku. Okrem toho pri každom koncerte žiakov ZUŠ Bernolákova súbežne prebieha aj výstava prác žiakov výtvarného odboru. "Na konci tohto školského roku by sme v spolupráci so ZUŠ na Irkutskej radi usporiadali aj výstavu vo Východoslovenskej galérii. Už si na to trúfame, a záujem je aj z ich strany."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.