niekoľko zaujímavých otázok, týkajúcich sa ich spolupráce s politickými subjektami rómskej komunity na Slovensku.
Rómske strany a občianske združenia prednedávnom slávnostne podpísali v Košiciach koaličnú dohodu o spolupráci, zameranú na prípravu budúcich parlamentných volieb. Koľko hlasov odčerpá táto tzv. sranda slovenským Maďarom?
- Srandou by som to nenazval, je to ich legitímne snaženie. My sme vždy hovorili, mám na mysli strany maďarskej koalície, že nech sa vo svojich veciach rozhodujú tí, ktorých sa to týka. Ak sa Rómovia cítia byť trošku bokom a sú, v úvodzovkách, utláčaní, majú sociálne a iné problémy, nech sa aj sami snažia napomôcť k ich riešeniu, nech sa angažujú, možno, aj politicky.
Teda, schvaľujete takéto aktivity Rómov?
- Je otázne, či toto snaženie vydrží minimálne do volieb, číže ďalšie dva roky.
Neodpovedali ste ešte na otázku...
- Koľko hlasov nám to odčerpá? Nedá sa to povedať dopredu, lebo Rómovia, ak žijú v maďarskom prostredí, hlásia sa za Maďarov, aj tak hlasujú. Ak žijú v slovenskom prostredí, hlásia sa za Slovákov a volia slovenské strany. Takže to môže byť úbytok na jednej, aj na druhej strane. Ale nepredpokladám, že by bol nejaký enormný. Ináč fandím tejto iniciatíve.
Keď je to naozaj tak, z čoho to pramení?
- Nedávno som sa zúčastnil na jednej konferencii, kde sa občianske združenia a niektoré rómske strany dohodli na tom, že sa budú snažiť vymyslieť spôsob, ako by začali riešiť rómsky problém, na ktorý neexistuje žiadny európsky recept. Neviem, či ste počuli o takzvaných rómskych asistentoch. Ide o to, že štát rýchlo vytvoril päťtisícový zbor takýchto asistentov. V prvej etape len 150, s ktorými sa to vyskúša. Musia pracovať v rómskej komunite a budú plniť rôzne úlohy. Ak nebudú pracovať, nedostanú od štátu výplatu. K tomu ale je potrebné zmeniť mnoho zákonov. Na konferencii Rómovia fakticky sondovali, či by pre to bola politická vôľa. Myslím, že to je spôsob, ktorý by v skutočnosti preveril životaschopnosť aj politických strán Rómov.
Vráťme sa však k rómskej koaličnej dohode. Uplynul istý čas po jej signovaní, a v Kráľovskom Chlmci vzniklo čosi akoby natruc. Máme na mysli Združenie rómskych politických strán. Zaujímavé na tom je to, že Rómske kresťansko-demokratické hnutie podpísalo Košickú dohodu, zároveň sa však v Chlmci proti nej postavilo. Údajne ste to podporovali.
- Ja viem len toľko, že sa jedna aj druhá strana chce s nami stretnúť. A táto iniciatíva nebola s našou podporou, to bolo s pomocou jediného nášho primátora. O tejto aktivite sme sa dozvedeli až v ten deň. Ale ak by sme o tom aj vedeli dopredu, nerobili by sme proti tomu nič. To bola legitímna aktivita miestnych. Primátor tam má dosť Rómov, aj rómskych voličov.
Chcete sa s nimi stretnúť aj vy?
- Je to v našom záujem. Aby prichádzali s rôznymi názormi. Keď starosta v Košiciach zamestnal takzvaných rómskych šerifov, bolo to pozitívne, lebo prvý mesiac poklesla kriminalita o 25 percent. A zoberte si stráženie zemiakov. Nebolo to krásne, keď Róm pri tom chytil práve bieleho, ako kradol? Nechcem to nejako zveličovať, ale treba ich zapájať do riešenia problémov. Nestačí, keď len zo strany vlády existuje koncepcia riešenia rómskej otázky.
A čo je, podľa vás, lepšie - dohoda, aká vznikla v Košiciach, alebo spojenie RIS s HZDS?
Viete, Patkoló a HZDS... Myslím si, že to je o ničom. Bolo by dobre, ak by rómska koalícia bola schopná angažovať sa aj politicky. Ale ešte raz: dva roky je dlhý čas.
Prečo im dávate len dvojročnú životnosť?
- Nedávam životnosť, ale len upozorňujem. Vždy sme boli svedkami procesu, že keď sa blížili voľby, rómske strany začínali chodiť za nami a tvrdili: budeme za vás agitovať, povedzme za SMK, ale pýtame toľko a toľko stotisíc korún, alebo niektoré strany aj niekoľko miliónov. Potom však boli rôzne zistenia, že strany, alebo len ich vedenia, použili tieto peniaze na iné účely. Nech sa aj sami snažia riešiť problémy. A z vlastných zdrojov. Ak prekročia dvojpercentnú hranicu a dostanú sa do parlamentu, každý rok dostanú štátnu dotáciu.
A čo je to s Jánom Slotom, že v poslednom čase máte od neho pokoj?..
- Neviem, čo sa mu stalo, mne sa nijako nezveril. Ale myslím si, že je lepšie, keď je ticho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.