pod paľbou kritiky zo strany dvoch krajín EÚ, ktoré budú zodpovedné za priebeh negociácií v rozhodujúcich fázach procesu.
Španielsko, ktoré bude predsedať únii v prvej polovici roku 2002, varovalo svojich partnerov, že časový rozvrh predpokladajúci ukončenie rokovaní v najzložitejších oblastiach do polovice tohto roku je "nerealistický" a "príliš ťažký".
Madridu sa nepáči, že práve problematiku poľnohospodárstva a regionálnej pomoci chce komisia ponechať až na úplný záver rokovaní, píše včerajšie vydanie časopisu European Voice.
Španielski diplomati na čele s veľvyslancom pri EÚ Javierom Condem vyčítajú komisii, že predloženú stratégiu nekonzultovala s budúcimi predsedajúcimi krajinami a stanovila záväzky bez toho, aby sa členských štátov spýtala, či budú schopné ich splniť.
Švédsko, ktoré prevezme predsednícku štafetu v únii už 1. januára 2001, tiež kritizovalo prístup komisie. Štokholm plánuje počas šiestich mesiacov svojho predsedníctva dosiahnuť zásadný pokrok v prístupových rokovaniach a obáva sa, že plán komisie naťahovať rozhovory až do roku 2002 môže ohroziť záväzok "diferenciácie", podľa ktorej majú byť jednotliví kandidáti posudzovaní.
Šéfka švédskej diplomacie Anna Lindhová minulý týždeň zdôraznila, že "kandidátske krajiny musia byť schopné postupovať v negociačnom procese tak, ako sú pripravené," pripomína bruselský týždenník.
Podľa stratégie rozšírenia, ktorú Európska komisia zverejnila minulý týždeň spolu s hodnotiacimi správami kandidátov, by sa s najlepšími z nich mali rokovania vo všetkých oblastiach skončiť v priebehu roku 2002, čo by teoreticky umožnilo rozšírenie EÚ už na začiatku roku 2003.
EK navrhla ponechať kapitoly s veľkým dosahom na rozpočet EÚ -napríklad poľnohospodárstvo a regionálnu politiku, v ktorých sa bude rozhodovať o obrovských sumách z fondov putujúcich do nových členských krajín - až na záverečnú fázu procesu v roku 2002, zatiaľ čo iné náročné oblasti by sa mali riešiť už v budúcom roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.