v Košiciach. Dôvodom bolo doslúženie hlavy chladenia magnetu a službu vypovedal i kompresor. Opravy si vyžiadali bezmála dvojmiliónovú investíciu, pričom nemocnica nemohla potrebnú čiastku uvoľniť okamžite. Momentálne je magnetická rezonancia už v poriadku, obe pokazené súčiastky sa vymenili, a budúci týždeň by mala začať znovu slúžiť pacientom.
"Budúcu stredu príde servisný technik doplniť objem hélia, pretože keď magnetická rezonancia nefunguje, strata tohto plynu je mnohonásobne vyššia ako keď je prístroj v prevádzke. Preto treba doplniť hladinu hélia, aby sa magnet mohol schladiť na potrebnú teplotu, pri úniku plynu sa totiž prehrieva. Celý systém sa teda musí stabilizovať a po doladení magnetu môžeme začať s prevádzkou prístroja," informoval nás primár I. Kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód FNsP MUDr. Štefan Forgáč.
Ako sme už informovali, doslúženie hlavy chladenia magnetickej rezonancie sa očakávalo už pred niekoľkými mesiacmi. Upozornil nás na to istý anonymný čitateľ, podľa ktorého keby vedenie nemocnice vyčlenilo na výmenu súčiastky potrebnú čiastku, nemuselo by dôjsť k poškodeniu kompresora. Podľa riaditeľa nemocnice MUDr. Róberta Rolanda však tieto dve poruchy vzájomne nesúvisia a zariadenie si, žiaľ, nemôže dovoliť nakupovať súčiastky, aj keď potrebné, iba tak do rezervy. Ide totiž o státisícové položky.
"Za normálnych okolností, v normálnom zdravotníctve, by to tak samozrejme malo byť. Bol by som rád, keby tomu tak bolo i u nás, ale realita je, žiaľ, iná. Musíme brať vždy ohľad na priority. Ak je problémom nakúpiť nevyhnutné lieky, nemôže nám tu technika iba tak ležať na sklade," zdôraznil vtedy riaditeľ.
Podľa primára kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód už košická magnetická rezonancia prekročila svoju deklarovanú životnosť, no zakúpiť nový prístroj za šesťdesiatmiliónov korún momentálne nie je reálne.
"Táto magnetická rezonancia má už viac ako päť rokov, takže podľa pravidiel Európskej únie by už nemala byť v prevádzke. Slovenské zdravotníctvo však na nákup takýchto prístrojov nemá dostatok prostriedkov a my predpokladáme, že bude rezonancia na našej klinike slúžiť dovtedy, kým bude funkčná... Možno aj ďalších päť rokov. Čo sa týka nákladov na jej servis, uvedomte si, že aj keď dáte do servisu podstatne lacnejšie vozidlo, čosi vás to stojí. Servis takýchto prístrojov tiež nie je zadarmo a keď raz nie sú peniaze na výmenu súčiastok... Žiadne katastrofické scenáre sa však nenaplnili, nikto z pacientov na jej nefunkčnosť nedoplatil," konštatoval MUDr. Forgáč.
"Plánované vyšetrenia sme odložili a naozaj súrne prípady nám vyšetrili v Prešove - aj my takto vypomáhame, keď vypadne tamojšia magnetická rezonancia. Pritom treba zdôrazniť, že magnetická rezonancia je síce vyšším stupňom vyšetrenia ako CT, ale jej význam nie je taký dôležitý pri akútnych stavoch. Preto sa vyšetrenia pacientov dajú väčšinou odložiť," podotkla vedúca lekárka pracoviska MUDr. Katarína Menová.
Ako sme sa dozvedeli, magnetická rezonancia vyšetrí denne v priemere desať pacientov - zvyčajne tak osem-deväť, no ak sú veľké tlaky, tak aj pätnásť. Nie je to veľa, ide totiž o zdĺhavé vyšetrenie, časovo náročnejšie ako "cétečko", pri ktorom stačí o polovicu kratší čas. Jej mesačnou nefunkčnosťou sa teda oddiali vyšetrenie asi dvoch stovák pacientov.
"Nie je to až také dramatické, ako by sa mohlo zdať, ak nejde o akútny prípad, bežne sa na toto vyšetrenie čaká niekoľko týždňov, ak ide o prevenciu, napríklad mamografické vyšetrenia prsníkov, tak aj tri mesiace. Čakacie doby sú také dlhé všade, aj v Bratislave, kde je až päť týchto prístrojov... Pritom svojho času, pred troma rokmi, sme nefungovali vyše pol roka. Vtedy sa najprv pokazil najprv vonkajší kompresor a následnej odišla chladiaca hlava magnetu, pričom na opravu sa dlho čakalo. Tentoraz vedenie nemocnice zareagovalo oveľa promtnejšie," dodala MUDr. Menová.
Pomocou magnetickej rezonancie je možné podľa nej vyšetriť kompletne organizmus človeka, všetky orgány vrátane skeletu. Umožňuje predovšetkým dobrú diagnostiku poškodení mäkkých tkanív a najviac sa používa pri neurologických vyšetreniach. Umožňuje totiž neinvazívne vyšetrenia mozgu a miechy.
"Deklarovaná životnosť tohto prístroja vypršala v apríli tohto roku, my však veríme, že nám bude slúžiť dobre i naďalej. Našou prioritou je totiž momentálne zakúpiť nový angiografický prístroj. Ten náš má už pätnásť rokov a patrí skutočne medzi veteránov. No keď vstúpime do Európskej únie, budeme musieť obnoviť väčšinu prístrojového parku," poznamenal MUDr. Forgáč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.