čase. keď vzniká nový typ spoločnosti - feudalizmus. Je to obdobie vzniku Veľkomoravskej ríše. O rybolove Veľkej Moravy máme už pomerne dobrú predstavu zásluhou úspešných archeologických výskumov.
Praveké rybárstvo
V poslednej dobe ľadovej t. j. asi pred 50 000 rokmi bolo naše územie osídlené človekom, ktorého môžeme považovať za nášho predka. Toto obdobie sa nazýva doba kamenná, pretože hlavným výrobným materiálom bol kameň.
Z obdobia paleolitu čiže staršej doby kamennej pochádza prvý vyslovene rybársky nástroj a to kostená harpúna. Tieto harpúny boli úzke s viacerými a nasadzovali sa na drevené poriská. Je pravdepodobné, že sa na lov rýb v tomto období používali aj rôzne pasce. Mohli to byť rôzne kamenné alebo prútené ohrádky. Ďalším paleolitickým nástrojom je kostený háčik veľmi podobný dnešným, ibaže bez protihrotu. Jeho zachovanie svedčí o tom, aké veľké tradície má športový rybolov.
V strednej dobe kamennej (mezolitu) zaznamenáva rybárstvo výrazné pokroky. Tu sa objavujú vrše a dokonca i siete. Tiež sa začínajú vyrábať primitívne člny s veslami.
Rozvojom poľnohospodárstva v mladšej dobe kamennej - neolitu dostáva výroba potravín nové dimenzie. Chovom a pestovaním sa človek čiastočne oslobodil od prírodných zdrojov, akým bola aj rieka. Z týchto dôvodov sa rybárstvo v týchto časoch dostáva do úzadia.
Okolo roku 1700 pred naším letopočtom vznikajú u nás kultúry najstaršej doby bronzovej. Vznikom novej suroviny - bronzu získali ľudia nový materiál okrem iného aj na výrobu rybárskeho náradia. Bronzové háčky boli síce mäkké, ale mali už protihrot a očko na naviazanie šnúry.
Z neolitu a mladších období sa zachovali mnohé člny vydlabané z jedného kusu kmeňa tzv. monoxyly. Rybári ich nepoužívali len na rybolov, ale aj na prepravu osôb a iných vecí (napr. tovar).
Nabudúce sa niečo dozviete o starovekom rybárstve
Autor: vmč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.