Lichtenštajnsko s rozlohou iba 160 kilometrov štvorcových patrí medzi najmenšie štáty v Európe, no i napriek tomu a možno i práve preto, je jednou z
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
najbohatších krajín starého kontinentu. Je parlamentnou monarchiou a členom mnohých medzinárodných organizácií. Tridsiatim trom tisíckam jeho obyvateľov panuje od roku 1984 knieža Hans Adam II a vo vláde sa pravidelne striedajú tri politické strany dvadsaťpäťmiestneho parlamentu. Lichtenštajnské kniežactvo sa môže pochváliť najmladším premiérom v Európe.
Pri vstupe na územie Lichtenštajnska si určite všimnete vlajku, na ktorej sa vyníma zlatá koruna v čereno-modrom poli. Žiadna pasová kontrola sa nekoná, i keď Lichenštajnci, samozrejme, majú vlastné pasy. Územie Lichtenštajnska sa tiahne zo severu na juh a jeho jedinými susedmi sú zo západu Švajčiarsko a z východu Rakúsko. Celá západná hranica je lemovaná diaľnicou. Na nej sa preháňajú autá, ktoré majú na poznávacej značke písmená FL. Ale žiadni "Flinstonovci", ako im niektorí Švajčiari hovoria, tu nežijú. Vlakov je v tejto maličkej krajine veľmi málo. Takmer nikto totiž nimi nejazdí. Hlavné mesto, päťtisícový Vaduz, je tvorený takmer iba starými kamennými domami. Je tu tiež veľa kostolov a kláštorov. Ostatné mestečká sú zastavané vilovými štvrťami, ktoré stráži polícia v trochu smiešnych uniformách.
Aj keď úradným jazykom je v Lichtenštajnsku nemčina, v jej spisovnej podobe ju len ťažko započujete. Obyvatelia rozprávajú výhradne dialektom, a to aj na úradoch. V posledných rokoch sa zvýšil hospodársky rast krajiny a teda aj životná úroveň. Priemerná mesačná mzda sa pohybuje v prepočte okolo 200 000 Sk. práve kvôli vysokým zárobkom pracuje v Lichtenštajnsku až vyše jedna tretina cudzincov. Veľmi veľa robotníkov sem prichádza zo Švajčiarska. Mena tam majú rovnakú, švajčiarsky frank. Na území Lichtenštajnska sídli mnoho medzinárodných bánk, a to drží kniežactvo na horných priečkach v rebríčku ekonomicky silných štátov.