čitateľov neraz informovali. Napriek prideleným financiám sa doslova vlečú problémy s majetkovo-právnym vysporiadaním pozemkov a objektov škôl. Ani v Tuhrinej (okres Prešov), kde bola plánovaná výstavba na august tohto roku, sa napriek blížiacej sa zime veľa nezmenilo.
Ako nám potvrdil riaditeľ tamojšej školy Gejza Varga, už niekoľkokrát sa stavebná firma informovala, kedy môžu začať stavať a geodeti urobili geometrický plán. "So starostom sa nám veľmi dobre spolupracuje, preto si neviem vysvetliť, kde je problém a prečo sa tak naťahuje čas. Každým dňom je chladnejšie a po predchádzajúcich sľuboch sa asi ťažko zmierime s tým, že deti aj túto zimu budú musieť využívať len suché záchody, mimochodom v katastrofálnom stave," povedal G. Varga.
Dodal, že hoci škola oslávila už 110 rokov od svojho vzniku, mimo záchodov má aj ďalšie problémy. Deti sa totiž učia nielen v starej a nedostatočne zariadenej škole, ale z priestorových dôvodov boli nútení otvoriť dve triedy v tamojšom obchode, jednu na pošte, na obecnom úrade a v materskej škole. Ďalšiu triedu pre dochádzajúcich žiakov majú dokonca v Žehni. "Od septembra sme už s učiteľmi urobili svojpomocne veľa vecí, aby sme vytvorili aspoň provizórne podmienky pre akúsi zborovňu. Veď sme ani nemali kde zorganizovať poradu pre 16 učiteľov. Momentálne nás páli materiálne vybavenie. Ak už nie nábytok, nevyhnutne nám chýbajú aspoň dva stoly a stoličky. Prednosta krajského úradu nám sľúbil stoličky. Tie musí previesť do majetku okresu a až potom ich dostaneme. Môj pracovný stôl je napríklad vyrobený zo starej skrine," povedal nám riaditeľ.
Oslovili sme aj starostu Tuhrinej Jána Vargu. Zaujímalo nás, čo bráni majetkovo-právnemu vysporiadaniu. "Sám to dosť dobre nechápem. Od začiatku som pristupoval k veci s ochotou pomôcť, veď ide o deti. Tiež ma oslovujú dodávatelia a pýtajú sa, kedy môžu začať stavať. Obec dala súhlas na dlhodobý prenájom pozemku, ale obratom nám oznámili, že pozemok nie je vysporiadaný. Osobne som bol na katastrálnom odbore a ako sa ukázalo, list vlastníctva bol zablokovaný. Dokonca pravdepodobne zo strany okresného úradu. Odvtedy to ostalo visieť na mŕtvom bode, hoci mne to dvíha tlak. Veď kataster patrí pod štátnu správu a na vyriešenie vecí niekedy stačí zdvihnúť telefón," vysvetlil starosta.
Po informácie sme zašli aj za pracovníkmi katastrálneho odboru, ale tí nám bez uvedenia čísla parcely či listu vlastníctva nevedeli odpovedať. Napokon sme sa k vysvetleniu dopracovali až na oddelení správy vnútornej prevádzky na OÚ v Prešove. "Je pravda, že list vlastníctva bol zablokovaný až do zistenia skutočného vlastníka. Nevedeli sme, či ide o obec, urbársku spoločnosť alebo súkromných vlastníkov. Zistili sme, že majiteľom objektu i pozemku je obec a teda ide o cudzí majetok, do ktorého štát nemôže investovať. Ani dlhodobý prenájom nás podľa zákona neoprávňuje investovať do cudzieho majetku a tým ho zhodnocovať. Musím povedať, že štát to veľmi prísne sleduje," povedala nám včera pracovníčka spomínaného oddelenia na OÚ Agnes Vargová a zdôraznila, že starostu o tom informovali. Zaujímalo nás, kto v tomto prípade bude refundovať náklady za projekt k splachovacím WC a za geometrický plán. Podľa jej slov v prípade, že sa obec rozhodne investovať do výstavby, ponúknu jej projekt za nimi uhradenú hodnotu 12 tisíc korún, rovnako geometrický plán za 5 až 7 tisíc korún, ktorý mimochodom OÚ ešte nepreplatil.
Podľa týchto informácií aj boj obyvateľov, samosprávy a štátnej správy o vyriešenie situácie v Pušovciach a Fričovciach, kde pozemky patria rímsko-katolíckej cirkvi, sa javia v inom svetle. "Opäť tu nie je taký dôležitý dlhodobý prenájom, ako skôr ochota cirkvi dohodnúť sa na financovaní výstavby, respektíve združení prostriedkov. Zástupcovia cirkvi to však odmietli," vysvetlila A. Vargová. Dodala, že v prípade Pušoviec boli dokonca presvedčení, že objekt materskej školy patrí cirkvi a základnej zase štátu. Až keď dostali z Okresného súdu v Prešove výzvu, aby odovzdali školský majetok cirkvi, dozvedeli sa o svojom omyle. Len niekoľko dní ich oddeľovalo od porušenia zákona. "Keby si cirkev neuplatnila nárok, už by sme boli záchody postavili a tým zvýšili hodnotu jej majetku," doplnila.
Podobný problém je aj so ZŠ v Mirkovciach, kde sa ukázalo, že objekt a pozemok vlastní tamojšia urbárska spoločnosť, teda majiteľmi sú neznámi vlastníci. Ak vláda nerozhodne inak, podľa terajších pravidiel až do roku 2005 sa môžu o svoje vlastnícke práva uchádzať nateraz neznáme osoby. Všetky tieto zdĺhavé riešenia však už mal mať OÚ za sebou. Veď v 90-tych rokoch vyšiel zákon o vysporiadaní vlastníckych práv dovtedy štátnych objektov a pôdy. Predchádzajúce vedenia OÚ s tým neurobili vôbec nič. Až blížiaca sa reforma verejnej správy a s ňou avizované prevody štátnych objektov do vlastníctva miest a obcí zmobilizovali štátnych úradníkov, ktorí sa napríklad s vysporiadaním školských objektov teraz doslova trápia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.