pre náš denník robotník Vihorlatu, a. s., Snina Ján Keleman. Bol jedným z asi stovky odborárov patriacich k OZ KOVO pri Vihorlate Snina, ktorí sa zúčastnili na odborárskej konferencii v piatok minulý týždeň. Konferenciu zvolal závodný výbor odborového zväzu KOVO, aby prerokoval so svojimi členmi situáciu v podniku, ktorá nastala po 30. októbri, vyhlásením konkurzu na túto firmu.
Pripomíname, že v tejto firme pôsobia dva odborové zväzy. Okrem OZ KOVO, v ktorom je zastúpená minoritná 100-členná základňa, je tu odborový zväz Metalurg, v ktorom je organizovaná ostatná časť z takmer 1700 zamestnancov Vihorlatu.
"Ja som technik," povedal nám ďalší z odborárov OZ KOVO pri Vihorlate Snina Jozef Marinič. "Od tohto týždňa nám zaviedli mimoriadny pracovný režim, čo znamená, že piatky máme voľné. Piatok je hradený 60 percentami, ale čisté dostaneme len 42 percent. Na mzde budem mať asi o tisíc korún menej."
Ďalší zamestnanec, Peter Barančík, sa vyjadril aj k vedeniu firmy. "Viete, urobili dosť, ale pre seba. Ale to všetko je nedokázateľné." Protirečil mu technik Jozef Marinič. "Myslím si, že urobili, čo bolo v ich silách. Aj napriek tomu, že snaha bola, výsledok nezodpovedá vynaloženému úsiliu. Pochváliť ich môžem za to, že doteraz sme mali výplatu stále na termín."
Robotník Keleman si naopak myslí, že vedenie mohlo urobiť i viac, keby bolo chcelo. Hlavne so starým dlhom. "Okolo 600 miliónov dlhuje firma bankám, ale aj ďalšie milióny (celkový dlh dosahuje takmer miliardu korún - pozn. autorky) nabehli potom," dodáva Barančík. "Keby sa snažili aspoň stabilizovať situáciu a nešvihli si to až na takú sumu, aká je teraz."
Zamestnanci si tiež spomenuli, že pracovali aj na nelukratívnych zákazkách, keď napríklad podľa nich len materiál stál 11 korún, tovar sa predal za 12 korún. Pýtali sa, kde boli ostatné náklady na energiu a ďalšie réžie. Podľa ich názoru aj VSŽ, ako materská firma, sa zachovali macošsky. "V našich očiach to tak vyzerá, že Vihorlat bol len nejakým krytím na úver, ktorý si VSŽ potrebovali zobrať na iné účely. Myslíme si, že na podporu Vihorlatu neprišlo z VSŽ nič," dodal Peter Barančík.
Treba povedať, že odborárska konferencia sa niesla v pragmatickom duchu. Konštatovalo sa na nej, že kováci rešpektujú daný právny stav, ktorý nastal vo fabrike po vyhlásení konkurzu. Podľa slov člena Rady OZ KOVO Jozefa Balicu, na rozdiel od odborového zväzu Metalurg, ktorý spochybňuje vyhlásenie konkurzu, OZ KOVO vidí svoju ďalšiu činnosť v zachovaní reálnych miezd, výroby a hľadaní strategického investora. Tajomník základnej organizácie OZ KOVO pri Vihorlate Snina Ján Kerekanič pred odborármi v krátkosti zhrnul genézu firmy až po vyhlásenie konkurzu. Okrem iného uviedol, že kováci už pred dvoma rokmi upozorňovali na zlú situáciu vo Vihorlate.
Skonštatoval tiež, že materská firma - VSŽ - zadávala do Vihorlatu iba výrobu náhradných dielov, ktorá nemohla riešiť zlú ekonomickú situáciu fabriky. Kriticky sa vyjadril i k vrcholovému manažmentu, predovšetkým bývalému vedeniu, ktorý nebol schopný viesť firmu k rozvoju, naopak iba prehlboval už vtedy zlý stav. "Netreba si robiť ilúzie, že tu ostane taký stav zamestnancov ako doteraz," poznamenal Kerekanič. "Závodný výbor dostal oznámenie od správcu konkurznej podstaty o hromadnom prepúšťaní, ktoré sa dotkne 250 zamestnancov. Týmto začne plynúť trojmesačná výpovedná lehota od prvého januára 2001. Po vyhlásení konkurzu budú opatrní aj zákazníci, veľmi budú zvažovať, či zadajú do Vihorlatu ďalšiu výrobu."
Podpredseda OZ KOVO Peter Janíček upozornil tiež na to, že obmedzovaním výroby môže opätovne dôjsť k znižovaniu reálnych miezd a k ďalšiemu prepúšťaniu, ale aj na to, že správca konkurznej podstaty pri obmedzení finančných tokov nebude mať ani na vyplácanie miezd, respektíve odstupného.
Napokon jedným zo záverov konferencie je rozhodnutie o zorganizovaní dňa otvorených dverí, na ktorom poskytnú právnici OZ KOVO bezplatné právne poradenstvo všetkým zamestnancom, aby poznali právne minimum vo vzťahu k správcovi konkurznej podstaty a manažmentu, ako aj ďalšie právne náležitosti pri rozviazaní pracovného pomeru. Podpredseda Janíček spolu s členom Rady OZ KOVO Jozefom Balicom vyzvali zamestnancov, aby nič nepodpisovali bez právneho poradenstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.