otvorených dverí v piatok s úľavou, veď odpadlo vyučovanie. O to viac práce mali pedagogickí a nepedagogickí pracovníci, ktorí pripravovali všetko potrebné. Majú v tom však už prax, pretože Deň otvorených dverí v škole neorganizovali prvýkrát. Návšteva 700 až 1000 žiakov ZŠ nie je tu vzácnosťou.
V piatok bola lákadlom prehliadka priestorov školy, kde si žiaci ZŠ a zároveň potenciálni uchádzači o štúdium na jednej z týchto škôl mohli prezrieť odborné učebne a ochutnať z výtvorov žiakov odboru cukrár ako aj z pekárskych výrobkov. Tie však nepripravovali samotní žiaci, lebo s otvorením tohto študijného odboru sa ráta až na budúci školský rok, ale nachystali ich pedagógovia, ktorých škola na tento študijný odbor už pripravuje. Takže budúci adepti pekárstva sa mohli presvedčiť o odbornej zdatnosti ich budúcich pedagógov.
V Mestskom dome kultúry potom popri folklóre a kankáne mohli návštevníci zhliadnuť aj odevné výtvory na módnej prehliadke. Rozvoj textilnej a odevnej výroby v okrese si vyžiadal aj zriadenie školy, ktorá by pre toto odvetvie pripravovala kvalifikovaných pracovníkov. Tak v roku 1979 vzniklo SOU textilné a v roku 1992 SPŠ odevná. V súčasnosti na SPŠ študuje sto žiakov a na SOU 341, k tomu však treba prirátať aj 85 žiakov, ktorí si dopĺňajú vzdelanie v nadstavbovom štúdiu. Tradičným "odberateľom" absolventov týchto textilných a odevných škôl bol závod Slovenka, ktorý pred privatizáciou mal okolo 1 800 zamestnancov. "Mali sme aj odbor predavač, ale ten je v útlme, lebo nie je oň záujem," uviedol pre náš denník zástupca riaditeľa školy pre praktické vyučovanie Ľubomír Tóth.
Škola nemá problémy s umiestnením svojich absolventov v odbore krajčír. Podľa údajov Okresného úradu práce vo Vranove 90 percent absolventov tohto odboru nachádza okamžité umiestnenie. Lenže... "Je paradoxom, že o krajčírsky odbor je najmenší záujem žiakov, ale v minulom a tomto roku na takýchto absolventov je najväčšia požiadavka firiem. Slabší záujem žiakov o tento odbor zrejme na prvom mieste ovplyvňuje to, že práca je to náročná a zrejme firmy slabo platia," vysvetlil túto nezrovnalosť medzi záujmom a potrebami Ľ. Tóth.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.