prerozdeľovania v sociálnej oblasti. Ako sa ďalej uvádza v hodnotení rezortu, ktorý vypracovala členka konzultačného zboru Demokratickej strany (DS) a hovorkyňa Grémia tretieho sektora (G3S) Helena Woleková, ministerstvo nepripravilo za dvojročné obdobie žiadnu koncepciu transformácie a reštrukturalizácie sociálnych služieb a svojou nečinnosťou vytvoril vážne prekážky pre rozvoj pluralitného systému poskytovateľov sociálnych služieb.
Aj pripravovanú reformu verejnej správy, ktorá by mala presunúť kompetencie zo štátu na samosprávu, využíva podľa nej rezort na presadenie ďalšej špecializovanej štátnej správy a minimalizáciu kompetencií, ktoré by malo samosprávam odovzdať.
Problematická je podľa Wolekovej aj reforma dôchodkového systému, ktorej koncepciu vláda síce v lete schválila, no ďalšie práce sa výrazne spomalili. Aj keď nový harmonogram predpokladá prijatie rozhodujúcich zákonov ešte v tomto funkčnom období, s ich reálnou účinnosť sa však ráta až po voľbách, teda až po roku 2002.
Súčasná vláda si tým podľa nej vytvorila možnosť zbaviť sa zodpovednosti za potrebné ekonomické zabezpečenie reformy a tej budúcej ponúkla dôvod na prípadné zmeny už prijatých zákonov. Navyše existuje podľa Wolekovej reálne riziko, že pred voľbami nebude predložený ani zákon o sociálnom poistení, keďže ten musí nutne obsahovať aj nepopulárne opatrenia, napríklad zvýšenie dôchodkového veku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.