hospodársky rast. Fórum odberateľských a producentských krajín v Saudskej Arábii však podľa názoru pozorovateľov neprinesie dohodu vo forme ďalších dodávok.
USA a Európska únia (EÚ) uviedli, že ekonomický dosah cien ropy na úrovni nad 30 USD za barel, na ktorej sa držia už niekoľko mesiacov, prinášajú hrozbu nedostatku palív a ďalšieho vzostupu cien počas nadchádzajúcej zimy. Krajiny týmto reagovali na prognózy zo správy Medzinárodnej agentúry pre energiu (MAE), že dominancia krajín OPEC z Blízkeho východu nad dodávkami ropy sa v nasledujúcich dvoch desaťročiach bude posilňovať.
Na čele tejto krížovej výpravy odberateľských krajín stál americký minister energetiky Bill Richardson, ktorý trvá na tom, že členovia OPEC robia chybu, ak obmedzujú dodávky v čase, keď sú zásoby ropy a vykurovacej nafty nebezpečne nízke.
Komisárka EÚ pre energetiku Loyola de Palaciová uvádza, že ceny ropy, ktoré sa v priebehu tohto roka viac než zdvojnásobili, prispeli k inflácii v eurozóne jedným percentuálnym bodom. Podľa jej slov tento vývoj stál eurozónu 0,3% z hospodárskeho rastu.
Kórejská republika ako významný ázijský odberateľ ropy oznámil, že vysoké ceny v septembri znížili dopyt po rope o 3,2% a súčasne takmer zdvojnásobili dovozné náklady.
Ako informuje agentúra Reuters, ministri ropného priemyslu krajín OPEC v minulom týždni rozhodli, že v tomto roku už neposkytnú žiadne dodatočné dodávky ropy, aby lepšie zhodnotili dosah štyroch tohtoročných zvýšení ťažby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.