hovoroch. Ako hovorí štatistika, takmer dve tretiny telefonátov boli zmysluplné, čo je vzhľadom na fakt, že linka je dotovaná len vďaka sponzorskej pomoci, úspech.
Ako sa vyjadrila realizátorka projektu PhDr. Dana Lovašová, najčastejším problémom detí bola jednoducho potreba s niekým sa porozprávať, ďalej problémy s rodičmi, sexuálne a gynekologické otázky, šikanovanie či starosti s láskou.
"V 33 prípadoch sme k prípadu volali políciu, v dvoch prípadoch sme dieťa museli hospitalizovať. Častejšie volajú dievčatá a ide o vekovú skupinu prevažne od 11 do 14 rokov. Druhú volajúcu skupinu tvorí mládež do osemnásť rokov," povedala Dana Lovašová.
Podľa jej slov patrí medzi základné ciele linky pomoc týraným a zneužívaným deťom a ich prípadná hospitalizácia pri priamom ohrození. Ďalej je to prevencia pred emocionálnymi a psychosomatickými poruchami (v prípade drogových závislostí, či kriminality), poskytovanie informácií (okrem iného aj o právach dieťaťa), či sprostredkovanie kontaktu na iné inštitúcie (ako sú polícia či sociálny úrad).
Služby pri telefónoch, za ktoré sa podujala hradiť účty mestská časť Staré mesto a Košice - Západ, si delia špeciálne vyškolení medici, ktorí sú schopní zvládnuť túto emocionálne ale i verbálne náročnú prácu. Protislužbou tejto zodpovednosti je pre nich podľa ich slov väčšia chuť do štúdia. Podľa svojho uváženia buď riešia daný problém dieťaťa sami, alebo ho posúvajú svojim supervízorom - psychologickým odborníkom, čím sa zaručuje vysoká odborná kvalita linky pomoci.
Bezplatnú Detskú linku, ktorej číslo je 0820 78 78 78, zriadila FNsP na Tr. SNP v spolupráci s košickým spolkom medikov a pracovníci sediaci pri telefónoch sú k dispozícii v každý pracovný deň od 13. do 21. hodiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.