Sabinovského okresu tunajší Územný spolok Slovenského Červeného kríža (SČK). Ako nás informoval riaditeľ sekretariátu Ján Chromý, história bezpríspevkového darcovstva krvi u nás siaha do roku 1960, kedy oficiálne deklarovali vznik tohto hnutia. Preto aj počas včerajšieho odovzdávania plakiet nezabudli na malé výročie - 40 rokov organizovaného darcovstva krvi bez nároku na finančnú odmenu.
"Myslíme si, že je správne, aby ľudia dávali krv bezplatne. Je to humánna záležitosť, preto aj náš územný spolok propaguje túto formu darcovstva. V tomto roku na požiadanie prešovskej Nemocnice s poliklinikou máme zabezpečiť 6-tisíc bezpríspevkových odberov krvi. Sme presvedčení, že túto úlohu splníme a pre našich pacientov zabezpečíme dostatok krvi," povedal nám Ján Chromý. Ľudia často potrebujú krv za dramatických okolností. Na aké si spomína tento organizátor i samotný darca krvi? Pred dvomi týždňami "naháňal" krv pre ženu s diagnózou akútna leukémia, ktorá má krvnú skupinu s ojedinelou podskupinou. "Ráno mi volal primár hematologického a transfuziologického oddelenia nemocnice s poliklinikou Stanislav Palašthy, že súrne potrebujú krv, ktorá na celom území Slovenska momentálne nie je. Obrátil som sa na nášho prezidenta SČK Milana Kručaya, ten volal vedenie Českého Červeného kríža a večer okolo 21. hodiny sme už krv viezli z Brna do prešovskej nemocnice. Pacientka pochádza z Vranovského okresu a má 53 rokov. Predpokladáme, že krv bude potrebovať aj naďalej. Pokiaľ by ju nemohli získať na Slovensku ani v Čechách, obrátime sa na Poľský Červený kríž. Je veľkou výhodou, že národné spoločnosti Červeného kríža pri katastrofách i v individuálnych prípadoch veľmi úzko spolupracujú v rámci celého sveta."
Ján Chromý si spomína i na opačné prípady, kedy krv z Prešova putovala na druhý koniec republiky. Raz noci, lebo zákon schválnosti funguje, ho zobudili príbuzní pacienta, aby pomohol. Potrebovali väčšie množstvo krvi pre pacienta, ktorý musel podstúpiť komplikovanú operáciu v Bratislave. "Ráno som okamžite navštívil kostoly, na omšiach odznela výzva a krv bola," spomína riaditeľ prešovského sekretariátu SČK. Dobrú spoluprácu nadviazali aj so študentmi Prešovskej univerzity, armádou i policajtmi. Ročný nárast 700 prvodarcov je povzbudivým číslom do budúcnosti. Včera v Čiernom orlovi prevzalo bronzové, strieborné, zlaté a diamantové plakety spolu 170 dobrovoľných darcov krvi. Najvzácnejšiu diamantovú, odovzdal dôchodcovi Andrejovi Mihalikovi prezident SČK Milan Kručay. Ocenený darca pracoval ako brúsič kovov a žije v Hermanovciach v Prešovskom okrese. Práve ich miestny spolok Červeného kríža je aktívny a odtiaľ pochádzajú aj mnohí ďalší držitelia Jánskeho plakiet.
Jána Chromého trochu mrzí, že darcov krvi majú hlavne z radov robotníkov a poľnohospodárov, ale iba poskromne sa radí do tejto humanitnej aktivity inteligencia. "Málo sa zapájajú učitelia a lekári. Z radov inteligencie dokážeme získať skôr technických pracovníkov," poťažkal si Ján Chromý. Zo známych mien si spomenul na poslanca NR SR Štefana Rusnáka, ktorý krv nielen daruje a je aj propagátorom darcovského hnutia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.