mierny pokrok v porovnaní s rokom 2000, stále je však nedostatočná.
Ako výkonná riaditeľka SAFS Soňa Strachotová TASR informovala, asociácia rešpektuje potrebu zefektívniť využitie obmedzených finančných prostriedkov pre rezort, avšak pri rozhodovaní a určovaní priorít je potrebné vychádzať z vplyvu rozhodnutí na kvalitu liečebnej starostlivosti a z toho vyplývajúce zdravie občanov. Vzhľadom na potreby zdravotníckej starostlivosti a infláciu by bolo potrebné vyčleniť na lieky hradené zdravotnými poisťovňami (ZP) v roku 2001 minimálne 14 miliárd korún.
Návrh štátneho rozpočtu na rok 2001 podľa predbežných informácií počíta pre zdravotníctvo s finančnými prostriedkami približne 64 miliárd korún, čo by predstavovalo 6,7 percenta HDP. SAFS upozorňuje, že metodika výpočtu tejto sumy je oproti vlaňajšku iná. V uvedenej sume je pripočítaná tzv. spoluúčasť obyvateľstva vo výške asi 6 miliárd korún, čo sa vlani neuvádzalo ako súčasť rozpočtu, a 5,34 miliardy korún z privatizácie určených na oddlženie. Pri zachovaní rovnakej metodiky, teda pri odpočítaní spomenutých 6 miliárd, zohľadnení inflácie za rok 2000 vo výške 8 percent a odrátaní sumy 5,34 miliardy, reálne zostane na financovanie zdravotnej starostlivosti hradenej zo ZP 48,16 miliardy korún, a podľa starej metodiky výpočtu by to predstavovalo 5 percent HDP. Ako uviedla S. Strachotová, je to len o niečo viac ako v roku 2000.
Upozorňuje ďalej na fakt, že napriek inflácii a zvýšeným nákladom celého liekového reťazca z dôvodu zadlženosti a platobnej neschopnosti lekární sa za posledné tri roky "rozpočet" na úhradu liekov nezvýšil. V rokoch 1997-2000 predstavoval tento objem 12-12,5 miliardy korún.
Koľko prostriedkov bude v roku 2001 vyčlenených na lieky hradené zo ZP, nie je zatiaľ známe. SAFS má odôvodnené obavy, že ak sa rozpočet na úhrady liekov hradených poisťovňami nedostane do reálnych čísiel, liekový reťazec a pacient sa v budúcom roku zlepšenia situácie nedočkajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.