percent používa inzulín injekčne a 15 až 17-tisíc používa inzulínové pero. Na pripravované zvýšenie doplatku za jedno balenie inzulínu z 25 na 150 korún upozornil Zväz diabetikov Slovenska. Pacient pritom používa dva typy inzulínu, takže minimálne náklady naň budú predstavovať 300 korún. Niektorým dospelým diabetikom, podľa tvrdenia členov Zväzu diabetikov Slovenska, vytiahne mesačne z vrecka tento doplatok na životne nevyhnutné lieky celú tisícku. Má sa tak stať už od 1. decembra, v tom "lepšom" prípade to bude novoročným darčekom. Pre mnohých cukrovkárov je to finančne neúnosné. Ako sú o týchto navrhovaných zmenách informovaní lekári v regiónoch rozprávali s lekárkou z ambulancie pre diabetikov Máriou Vargovou.
Dá sa povedať, koľko je diabetických pacientov registrovaných v NsP Prešov?
- Sme tu tri ambulancie a diabetikov majú v starostlivosti aj rajónni internisti. Preto presná evidencia nie je. Do mojej ambulancie patrí okolo 700 diabetikov. Sú ambulancie aj s tisíckou pacientov, preto presný počet by som nechcela odhadovať.
Máte informácie, od kedy budú musieť pacienti kvôli inzulínu siahnuť hlbšie do vrecka?
- Oficiálne sme ešte nič nedostali. Nový liečebný poriadok by mal platiť od nového roku. Veľa sa pošuškáva, ale oficiálne nič neviem.
Sú pacienti, ktorí užívajú inzulín injekčne a iní preferujú inzulínové pero. Aký rozdiel je v tomto?
- Rozdiel je v spôsobe podania inzulínu. Keď si pacient z ampulky vytiahne inzulín do striekačky a tak si ho pichne, trvá mu to dlhšie. Pohodlnejšie a preto preňho lepšie je podať si inzulín perom. Ale takáto aplikáciu inzulínu sa začína u nás považovať za nadštandardnú, pretože inzulíny v ampulke sú lacnejšie, ako tie, ktoré idú do inzulínového pera.
Aká je vaša skúsenosť, je počet diabetikov stabilný, alebo možno hovoriť skôr o klesajúcej či stúpajúcej tendencii?
- Celosvetovo počet ľudí s týmto ochorením stúpa. Treba počítať s tým, že je veľa nediagnostikovaných pacientov. Ľudia, ktorí nemajú príznaky, nepôjdu k lekárovi na preventívnu prehliadku, pritom môžu trpieť na cukrovku.
Máte aj detských pacientov?
- Ani deti nie sú výnimkou a rovnako trpia touto chorobou. Sú však evidovaní na detskej ambulancii. Po dovŕšení osemnásteho roku prechádzajú do ambulancie dospelých. Môžem potvrdiť, že mladých pacientov máme veľa.
Dá sa inzulínom plytvať?
- V žiadnom prípade nie. Každý diabetik užíva toľko inzulínu, koľko potrebuje. O plytvaní ani šetrení sa nedá uvažovať.
Aká strava je vhodná pre diabetikov?
- Učíme ich, že najvhodnejšia je racionálna diéta. Dôraz sa kladie na množstvo potravy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.