sociálnych zariadení, nezamestnaných, ale aj sociálne odkázaných občanov. Spomínané skutočnosti sa však takmer vôbec neodrážajú vo výške rozpočtových prostriedkov, ktoré vláda kraju každoročne prideľuje. Ako uviedol pred zajtrajším výjazdovým zasadnutím vlády v Košiciach prednosta krajského úradu v Štefan Vranovský, k najkritickejším kapitolám v rozpočte KÚ patria správa, školstvo a sociálne zabezpečenie. K polovici novembra predstavovala zadĺženosť KÚ takmer 258 miliónov korún, pričom tieto hrozivé čísla neustále narastajú. Pri tejto príležitosti sa Vranovský nechal počuť, že pred kolapsom zachránili okresné a Krajský úrad len uvoľnenie vyše 20 miliónov z vládnych rezerv. "Mňa netreba previedčať, že peniaze nie sú. Keby však prešiel vládou navrhnutý rozpočet, s krajom by to bolo ešte horšie ako tento alebo minulý rok. Rozprával som na túto tému už s viacerými kompetentnými ľuďmi, no doposiaľ mi nikto nevyvrátil, že moje požiadavky na viac finančných prostiedkov pre kraj sú nereálne a prehnané. Vždy to bolo zahrané len do autu..."
Pre zvrátenie tohto trendu bude Vranovský trvať na spracovaní metodiky a kritérií pre rozpis štátneho rozpočtu, ktorá by mala odstrániť rozdiely medzi krajmi v prideľovaní štátnych prostriedkov. Takisto navrhuje vytvoriť pre rok 2001 samostatnú kapitolu v štátnom rozpočte určenú na oddĺženie krajských kapitol. Chce to preto, lebo "s takýmto zadĺžením sa jednoducho nemôžu odovzdávať kompetencie zo štátnej správy na samosprávu po ukončení reformy verejnej správy."
Vranovského recept na oživenie ekoniky kraja je jednoduchý a rokmi overený. "Pomohol by nám predovšetkým vstup zahraničného kapitálu, vytvorenie priemyselného a rekreačného centra medzi Košicami a Prešovom, ako aj rozvinutie projektov s nadregionálnym charakterom." Podľa jeho slov ide najmä o využitie striebornej a zlatej žily v v bani v Rožňave, geotermálnych prameňov v Ďurkove a riešenie problému pomaly sa zaplavujúcej Východoslovenskej nížiny. "Keď môžeme vyhodiť 120 miliónov na referendum, tak desať miliónov na zastavenie zatápania Bane Mária v Rožňave by sa v rozpočte mohlo nájsť. Veď odborníci z košickej TU nám vypočítali, že pri investícii 9,5 milióna USD by sa vložené prostriedky vrátili najneskôr o 10 rokov podľa aktuálnej ceny drahých kovov. V Ďurkove by sme tamojšie vrty mohli využívať aj na na liečebné účely a pre poľnohospodársku výrobu. Do Východoslovenskej nížiny sa už preinvestovalo okolo 30 miliárd korún do meliorizácie a výstavbu vodných nádrží, no jej ekonomický potenciál je stále nevyužitý," konštatoval Š. Vranovský.
Ako ďalej uviedol prednosta KÚ, na výjazdovom rokovaní vlády sa z rôznych dôvodov nezúčastní päť ministrov, ako aj podpredseda vlády Pavol Hamžík. Citeľná bude najmä neúčasť ministerky financií B. Schmögnerovej, ale aj ministra hospodárstva Ľ. Haracha, ktorých nahradia ich štátni tajomníci. "Viem, že minister vnútra je chorý. O ostatných môžem povedať len toľko, že majú asi program presahujúci rámec Slovenska, a preto sem neprídu. Nám to však nevadí. My vláde predložíme všetky potrebné dokumenty, a dúfam, že práve toto výjazdové zasadnutie bude prvým krokom pri riešení nelichotivej ekonomickej situácie v kraji. My sme ju totiž nezapríčinili, avšak riešenie z toho vyplývajúcich problémov zostáva väčšinou len na nás..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.