samostatného politického subjektu v zákonodarnom zbore. Na základe týchto zámerov bude KDH požadovať, aby zástupcovia hnutia boli ako rovnocenní partneri pozývaní na rokovania Koaličnej rady, ktorá by sa tak stala de facto stretnutím piatich lídrov.
KDH zatiaľ neuvažuje o tom, že bude požadovať podpísanie koaličnej dohody o spolupráci s klubom doterajšej SDK v NR SR, spoluprácu si vie predstaviť aj bez takéhoto kroku.
Hnutie nemá zámer po vytvorení vlastného poslaneckého klubu v NR SR "otvárať Koaličnú zmluvu", nenárokuje si širšie zastúpenie vo vládnom kabinete a ani v ďalších štátnych funkciách. Hrušovský zdôraznil, že formálne dochádza k zmene, keď vládu premiéra Mikuláša Dzurindu budú v parlamente podporovať už nie štyri, ale päť klubov. Podpora vlastného klubu KDH sa viaže i na proces prijímania novely Ústavy SR, reformy verejnej správy i štátneho rozpočtu na rok 2001. O rozhodnutí KDH Hrušovský informoval aj veľvyslanca USA na Slovensku Carla Spielvogela a vedúceho delegácie Európskej komisie v SR Waltera Rochela.
Rozhodnutie KDH založiť v parlamente samostatný poslanecký klub síce na jednej strane komplikuje vzťahy v SDK a vládnej koalícii, no na druhej strane tento krok nemusí nevyhnutne viesť k destabilizácii politickej scény, tvrdí prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov. Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA, on osobne sa domnieva, že ak koaliční politici budú na vzniknutú situáciu reagovať zdržanlivo, paradoxne to môže viesť k vyjasneniu vzťahov a k väčšej stabilite vládnej koalície.G. Mesežnikov zdôraznil, že založenie samostatného klubu KDH by nehodnotil ako rozpad poslaneckého klubu SDK. "Jednoducho časť poslancov vystúpila z klubu SDK," dodal. Takýto vývoj sa dal podľa Mesežnikova predpokladať vzhľadom na to, že Mikuláš Dzurinda "odmietal normalizovať vzťahy vo vnútri poslaneckého klubu SDK." To, že SDKÚ ako nový politický subjekt, ktorý má dostatočnú voličskú podporu a má zastúpenie vo vláde i v parlament, nechcela formalizovať svoje vzťahy s ostatnými predstaviteľmi SDK označil pritom Mesežnikov za nezvyklé. Postup ďalších členov poslaneckého klubu SDK nevedel odhadnúť.
Ako výzvu na rokovanie o spriehľadnení vzťahov v parlamente a v koalícii po ustanovujúcom kongrese SDKÚ vníma podpredseda KDH Ján Figeľ ohlásený odchod kresťanských demokratov z parlamentného poslaneckého klubu SDK. Zdôraznil potrebu korektnej a čitateľnej spolupráce do konca volebného obdobia. "Jej predpokladom sú jasne zadefinované vzťahy a pravidlá, partneri s jasnou identitou, ktorí pozitívnou politickou vôľou smerujú k tým istým hodnotám a cieľom," dodal Figeľ, podľa ktorého by KDH a SDKÚ mali byť najbližšími stranami v budúcom politickom spektre Slovenska.
Vytvorenie piateho koaličného poslaneckého klubu v parlamente predsedovi SMK Bélovi Bugárovi nebude prekážať, ak sa pre to nebude otvárať koaličná zmluva a KDH aj naďalej bude podporovať vládu Mikuláša Dzurindu. Pre agentúru SITA uviedol, že vznik nového klubu by sa mohol vyriešiť doplnkom koaličnej zmluvy. Nevie si totiž predstaviť prácu v koalícii, ak by aj ďalšie subjekty SDK rozhodli vytvoriť si poslanecký klub bez vzájomnej dohody.
Bugár nenamieta proti účasti zástupcov KDH na koaličných radách, lebo sa to stávalo aj v minulosti. Dodal, že ak je to cena za stabilitu vládnej koalície, tak ich prítomnosť treba akceptovať.
Pre SMK je najdôležitejšie, aby sa koalícia nemusela zaoberať vnútrostraníckymi problémami, ale konečne razantnejšie pracovala na reforme verejnej správy alebo novele Ústavy SR.
Pre Stranu demokratickej ľavice (SDĽ) je požiadavka KDH - zúčastňovať sa na rokovaniach koaličnej rady, prijateľná. Ako povedal líder SDĽ Jozef Migaš, ak parlament schváli vznik poslaneckého klubu KDH, je potrebné nájsť spôsob účasti bývalého zoskupenia SDK v rozhodovacích mechanizmoch koalície. Ľavicoví demokrati budú podľa svojho šéfa v NR SR hlasovať za klub KDH.
Migaš nevylúčil, že SDĽ bude KDH rešpektovať ako piateho koaličného partnera, ak s tým budú súhlasiť aj ostatné koaličné subjekty. Aj napriek tomu si však nemyslí, žeby takýto postoj otváral koaličnú zmluvu, v ktorej sa hovorí o štyroch členoch koalície.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.