pre budúce rozšírenie dnes 15
"Prešli sme od konfrontácií medzi malými a veľkými krajinami do štádia hľadania kompromisov v najzložitejších oblastiach," zhodnotil mimoriadnu schôdzku šéfov diplomacií v Bruseli francúzsky minister pre európske záležitosti Pierre Moscovici.
Kompromis sa podľa neho rysuje v otázke veľkosti a zloženia Európskej komisie (EK). Väčšina štátov podporuje dnes údajne riešenie, podľa ktorého by do roku 2005 ostal tento exekutívny orgán EÚ 20-členný. Po rozšírení by sa veľké štáty vzdali svojho druhého komisára a každá krajina by mala jedného zástupcu. V budúcnosti, pravdepodobne od roku 2010, ak by počet členských krajín dosiahol 25 či 27, by došlo k obmedzeniu veľkosti komisie a krajiny by boli zastúpené na základe princípu rotácie.
Prakticky žiadny pokrok sa nepodarilo dosiahnuť v otázke práve veta jednotlivých krajín, ktoré by malo byť čo najviac obmedzené s cieľom zefektívniť rozhodovací proces v Rade ministrov EÚ. Niektoré krajiny, najmä Británia, Írsko a Luxembursko, nechcú ustúpiť v vzdať sa možnosti veta v oblasti daní, iné štáty zase odmietajú rozšírenie hlasovania kvalifikovanou väčšinou do oblasti zahraničného obchodu, azylovej politiky či sociálnej sféry. "To je dosť znepokojujúce, pretože práve kvalifikovaná väčšina je kľúčom k ambicióznej zmluve v Nice," posťažoval si Moscovici.
Rozpory medzi krajinami pretrvávajú aj v otázke prerozdelenia hlasov v Rade ministrov. Väčšina síce podporuje, aby si štáty rozdelili hlasy podľa rovnakých kritérií ako doteraz (kritériá zohľadňujúce politické, ekonomické i demografické hľadiská) a sú za jednoduchú väčšinu. Návrh EK na zavedenie tzv. dvojitej väčšiny podporuje len niekoľko menších krajín. "K dohode je však ešte veľmi ďaleko, budeme musieť hľadať kompromisy. Sme ešte len v začiatočnej fáze," uviedol Moscovici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.