zastupiteľstva v Košiciach.
Ako uviedla vedúca ekonomického oddelenia na košickom magistráte H. Cibuľová v dôvodovej správe, príčinou predloženej úpravy rozpočtu je predovšetkým nízke plnenie predpokladaných nedaňových príjmov.
Rozpočet na rok 2000 počítal s odpredajom majetku mesta v celkovom objeme 781 miliónov 665 tisíc korún, pričom mestu sa podarilo ku koncu septembra predať nehnuteľnosti len za 103,7 milióna korún, čo znamená plnenie len na 13,3 percent. V tomto roku mestská pokladňa očakáva už len príjem z predaja pozemkov na VŠA od Optimy Corporation (57 mil.) a z odpredaja spaľovne (200 mil.). Vzhľadom na tieto skutočnosti navrhlo finančné oddelenie zreálniť príjmy za predaj majetku na sumu 420 mil., čo znamená šrt o 361,665 milióna korún oproti pôvodnemu stavu zo začiatku roka.
Ešte biednejšie dopadlo plnenie príjmovej položky za prenájom budov, kde rozpočet uvažoval s príjmami vo výške 211 miliónov 771 tisíc korún, no k 30.septembru prišlo reálne do mestskej kasy len 7,686 milióna korún, čo znamená katastrofálne nízke plnenie len na 3,6 percenta. Finančné oddelenie navrhlo znížiť túto položku v rozpočte o 200 miliónov korún. Ani predaj obligácií sa nepodarilo zrealizovať podľa pôvodných plánov, ale iba na 29,3 percenta.
"Ukázalo sa, že sme mali pravdu, keď sme pri schvaľovaní tohtoročného rozpočtu kritizovali jeho nereálnosť. Život prinútil našich funkcionárov mesta zreálniť príjmovú časť, zoškrtať výdavky, lebo keď neviem zohnať peniaze, nemôžem ich ani míňať. Takýto reálny rozpočet mal byť schválený už na začiatku roka, košická vládna koalícia má fázový posun o jeden rok," komentoval predloženú úvahu člen finančnej komisie poslanec Emil Kočiš.
Na strane výdavkov sa škrtalo hlavne v položke splátky úverov a úrokov v bankách, ktorým mesto dlhuje a to o 1 miliardu 232 miliónov 63 tisíc korún. Po úprave, ktorú včera poslanci schválili, zostalo z pôvodného vyrovnaného rozpočtu vo výške 2,426 miliardy len 1,383 miliardy na strane príjmov a 1,202 miliardy na strane výdavkov.
Vedenie košickej radnice je však presvedčené, že urobilo systémové kroky, aby sa život v meste napriek ťaživej finančnej situácii nezastavil a postupne dala do poriadku aj dlhová služba.
"Už dnes ráno odleteli do Paríža predstavitelia Prvej komunálnej banky spolu s námestníkom primátora Borisom Farkašovským na jednania s Dexiou, spoločnosťou, ktorá kúpila PKB," informoval nás včera námestník Filas.
Podľa slov primátora Zdenka Trebuľu, ktorý Paríž vymenil za rokovania s vládou SR, sa v Paríži bude námestník primátora spolu s odborníkmi s PKB snažiť presvedčiť partnerov, že Košice sú seriózny partner na dlhodobú spoluprácu.
Ak by boli rokovania úspešné, PKB, a.s. by sa mohla zhostiť celkovej reštrukturalizácií úverového portfólia mesta v objeme 1,6 až 2,1 miliardy korún a splácanie rozložiť na dobu aspoň 15 rokov pri optimálnej úrokovej sadzbe, ktorá by nemala presiahnúť 11 percent.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.