2001.
"V novom štatúte je najdôležitejší nový spôsob narábania s daňou z nehnuteľností v mestských častiach Šaca a Džungľa a to tak, že od januára bude 80 percent príde do mestskej pokladne a 20 percent zostane mestskej časti. Chcem však zdôrazniť, že tieto finančné prostriedky v objeme približne 50 miliónov korún nezostanú na magistráte, ale pôjdu do ostatných mestských častí a Dopravnému podniku mesta Košice ako príspevok na mestskú hromadnú dopravu," vysvetlil námestník primátora Jozef Filas.
Podľa nového štatútu prejdú kompetencie a povinností pri organizácií zimnej údržby, čistení, údržbe ciest a osvetlenia na mestské časti.
Vedenie košickej radnice bolo po schválení nového štatútu spokojné, starostovia sa však netajili nespokojnosťou a znenie štatútu ostro kritizovali.
"Niektoré ustanovenia nie sú v súlade s platnými zákonmi. Vedenie mesta nechce dovoliť, aby sme mestu vrátili majetok, ktorý nám bol zverený do správy. Pritom MČ Šaca spravuje mestský majetok, ktorý nám ročne vyrába stratu 5 miliónov korún. Ide o obytné domy, v ktorých bývajú prevažne sociálne odkázaní občania, ale aj o hotel Metal, ktorého správa nás ročne stojí 1,2 milióna. Ak nám zoberie 80 percent dane z nehnuteľností na vykrytie strát nebudeme mať prostriedky a čo potom?" kritizoval postup radnice starosta Július Kontúr. "To je porušenie občianskeho zákonníka, veď mesto je vlastník a nemôže nám ako mestskej časti povedať, že so svojim majetkom už nič nechce mať. Budeme sa súdiť, musíme mať právo majetok vrátiť vlastníkovi." Podľa slov starostu sa vedenie mestskej Šaci s mestom na novom štatúte nedohodlo, "Išlo prakticky o diktát, aby sme pochopili, že sa nič iné v súčasnej finančnej situácii robiť nedá."
Starosta Šace namietal aj proti novému prerozdeleniu dane z nehnuteľností, pričom sa odvolával na príslušný zákon, kde je jasne stanovené, že daň z nehnuteľností je príjmom mestskej časti, na ktorej území nehnuteľností stoja. Dohoda o prerozdelení dane z nehnuteľností zahrnutá v štatúte stojí naozaj len na dobrej vôli mestských častí, v zákone, ktorý má vyššiu právnu účinnosť ako štatút mesta, oporu nemá. Tvrdí, že optimálne prerozdelenie by bolo 70 ku 30 percentám s tým, že mesto by si svoj majetok prebralo do svojej správy. Podobne bol rozhorčený aj starosta Ďžungle P. Szabó.
"Ťažko komentovať slová starostu Šace, nechcem sa oháňať paragrafmi. Som presvedčený, že štatút je právne v poriadku a bude fungovať aj v praxi. Koniec-koncov on už v praxi funguje," tvrdí Jozef Filas.
Ale ani ostatní starostovia nový štatút vôbec nechválili. Svorne tvrdili, že je voči mestským častiam a ich rozvoju likvidačný.
"Poslúži len na to, aby ste na nás mohli po dvoch rokoch ukázať, že sme neschopní starostovia," uviedol v diskusii starosta Barce Ladislav Buľko.
"Všetko sa odvíja od peňazí. Chápeme, že primátor predložil návrh nového štatútu, aby zlepšil portfólio mesta pri jednaní s bankami, resp. budúcimi finančnými partnermi. Na druhej strane treba otvorene povedať, že kompetencie a povinností, na ktoré nebudeme mať peniaze, sa nebudú dať v praxi vykonať. Chýba aj akýsi návod na uvedenie štatútu do života. Ako starostovia zatiaľ nevieme, či budeme zimnú údržbu od januára zabezpečovať prostredníctvom Technických služieb, či majú dostatočnú kapacitu, či dostaneme príslušné financie včas, alebo to budeme musieť robiť na dlh cez úvery voči iným dodávateľom," povedal nám starosta MČ Západ Pavol Mutafov, ktorý včera žiadal, aby zastupiteľstvo spolu so štatútom zaviazalo vedenie mesta pripraviť interný vykonávací predpis.
"Námietky vnímam tak, že starostovia od januára pocítia bremeno zodpovednosti, ktoré doteraz nieslo v drvivej väčšine mesto. Budú musieť porozmýšľať a hľadať rezervy, racionalizovať výdavky na chod miestnych úradov. Mesto to už urobilo, do konca roka z košického magistrátu odíde približne 40 pracovníkov. Páni starostovia vedia, kde majú rezervy," odkázal "otcom" 22 mestských častí Jozef Filas.
"Buď si určíme presné pravidlá hry, za čo budú zodpovedať mestské časti a za čo mesto, alebo je to potom obyčajná fraška," zdôraznil starosta MČ Staré mesto Ján Süli. "My sme s mestom podpísali zmluvy, že dáme 75 percent do zelene, do verejného osvetlenia a opravy výtlkov na cestách. To aj plníme a ukazuje sa, že to stojí oveľa menej peňazí ako keď to zabezpečovalo mesto. Preto som presvedčený, že nebolo potrebné meniť štatút, ale podpísať konkrétne zmluvy na konkrétne činností a basta. Nový štatút stojí na vode, poriadne zamútenej, preto predpokladám, že sa s vedením mesta ešte niekoľkokrát budeme musieť zísť a vyjasniť si pravidlá."
"Kritiku starostov si vysvetľujeme jednoducho. Boli zvolení obyvateľmi svojej mestskej časti a musia jej záujmy brániť. V miestnych zastupiteľstvách 22 mestských častí sedí 450 poslancov a z vybratej dane z nehnuteľností, ktorej výška sa na rok 2000 pohybuje okolo 185 miliónov korún sa na chod samosprávy minie 100 miliónov korún. Tam ja vidím rezervy," komentoval námestník Filas výhrady starostov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.