organizátorom bolo Euro Info Centrum Regionálne poradenské a informačné centrum v Prešove. Cieľom konferencie bolo oboznámiť podnikateľskú sféru o prístupovom procese Slovenska do Európskej únie, o hodnotení Slovenska Európskou komisiou v plnení strednodobých a dlhodobých úloh, o projektoch podpory Európskej únie, ako aj o možnostiach získavania zdrojov na realizáciu projektov.
Medzi prítomnými hosťami bol vedúci Delegácie Európskej komisie pre SR Walter Rochel, zástupcovia Ministerstva zahraničných vecí SR, zástupcovia Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania a ďalší.
Prítomní zástupcovia Ministerstva zahraničných vecí informovali prítomných o pokroku, ktorý dosiahla Slovenská republika v priebehu posledného roka v plnení politických, hospodárskych a legislatívnych podmienok pre vstup do EÚ. Vedúci Delegácie W. Rochel skonštatoval, že Európska únia sa usiluje o podporu takého prostredia, ktoré je priaznivé pre rozvoj malého a stredného podnikania (MSP) v celej EÚ, ako aj o zlepšenie konkurencieschopnosti malých a stredných podnikov, či o podporu ich europanizácie a internacionalizácie. Významnú finančnú pomoc rozvoju MSP poskytujú štrukturálne fondy EÚ. Pripomenul tiež hodnotiacu správu o príprave na členstvo v EÚ, v ktorej sa uvádza, že slovenské hospodárstvo sa v roku 2000 zaradilo medzi fungujúce trhové ekonomiky. "V strednodobej perspektíve by malo byť slovenské hospodárstvo schopné odolávať konkurenčným a trhovým silám v rámci EÚ, za predpokladu, že sa plne realizujú všetky plánované štrukturálne reformy," povedal Walter Rochel. Ďalej uviedol, že podiel malého a stredného podnikania na hrubom domácom produkte na Slovensku predstavuje 58 percent a na celkovej zamestnanosti 60 percent. Rozvoj MSP je však stále brzdený prístupom k finančným zdrojom.
Ďalej informoval o programoch PHARE, SAPARD, ISPA, ako aj o predvstupových nástrojoch financovaných európskym spoločenstvom. V rokoch 2000 až 2002 bude celková ročná finančná pomoc únie Slovensku predstavovať 49 miliónov EURO pre PHARE, 18,3 milióna EURO pre SAPARD a 36,4 až 57,2 milióna EURO pre program ISPA.
Pre Prešovský, Košický a Banskobystrický kraj, ktoré Vláda SR definovala ako prioritný región, boli z programu PHARE pre rok 2000 schválené dva projekty. Tie by mali prispieť k zlepšeniu situácie v malom a strednom podnikaní na východnom Slovensku. Prvý je zameraný na založenie a činnosť centier prvého kontaktu, na zlepšenie situácie výrobného sektoru v krajoch východného Slovenska, ako aj na zlepšenie podnikateľskej infraštruktúry pre malé a stredné podnikanie. Príspevok Phare na tento projekt je 1,6 milióna EURO. Na druhý projekt podporné finančné schémy, ktorý je zameraný na zvýšenie zamestnanosti prostredníctvom zvýšenia konkurenčnej schopnosti týchto podnikov a na zlepšenie podnikateľskej infraštruktúry, bolo vyčlenených 5,7 milióna EURO. Obidva projekty bude realizovať Národná agentúra pre malé a stredné podnikanie.
Na záver konferencie sa podnikatelia zaujímali predovšetkým o možnosti získania finančných zdrojov, ktoré ponúka Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania. Pripomíname, že v rámci schválených programov ponúka agentúra takzvaný mikropôžičkový program, s možnosťou pôžičky od 50 do 500 tisíc, podporný úverový program, s možnosťou získania úveru až do výšky 5 miliónov a ďalšie.
Organizátori konferencie a pravdepodobne aj účastníci, očakávali účasť štátneho tajomníka Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR Romana Šipoša, ako aj zástupcov Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu. Títo sa však ráno pred začiatkom konferencie ospravedlnili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.