priam hamletovskou otázkou: "Čo ďalej?" Veľmi realistickú odpoveď poskytla svojim štvrtákom OA na Watsonovej ulici. V rámci osláv Dňa študentstva im dala možnosť zúčastniť sa exkurzie na úrade práce. Poviem vám otvorene, nájsť taký úrad nie je dvakrát jednoduché. I keď som tam vlastne išiel ako do múzea, aj po polhodinovom blúdení mi bolo akosi proti srsti opýtať sa niektorého z okoloidúcich: "Prosím vás, ako sa dostanem na úrad práce?"
Predmetom exkurzie študentov nakoniec nebol samotný úrad práce, ale Informačno - poradenské stredisko (IPS). Takéto stredisko pôsobí v Košickom kraji iba jedno. Teoreticky by sa malo nachádzať pri Krajskom úrade práce. Z dôvodu nedostatku miesta ho však nájdete značne od ruky, v priestoroch Okresného úradu práce 3 na Dvorkinovej ulici v Košiciach (sídlisko Furča). IPS, z časti dotované i programom PHARE, je určené všetkým, ktorí majú záujem nájsť si prácu. Možnosť využívať ich databázy teda nemajú iba evidovaní nezamestnaní. Ich klientmi sú napríklad: ženy na materských dovolenkách, dôchodcovia, ale i študenti. V IPS si môžete nájsť ponuku voľných miest podľa zadaných profesií, alebo krajov. Okrem toho vás môžu odporučiť na rôzne agentúry sprostredkujúce prácu. V prípade potreby vám pomôžu napísať životopis, či iný dokument. Úradné hodiny majú v utorok a štvrtok od 8.00 do 12.00 hod. Ako nám bolo povedané, z návštevy či využitia služieb strediska nevyplývajú žiadne povinnosti.
Je dobré vedieť, že po ukončení štúdia je kam sa obrátiť. Nájsť si prácu primeranú vzdelaniu je však práca Syzifovská. O pesimistických náladách študentov zrejme najlepšie vypovie text, ktorý mi pred nedávnom udrel do očí na jednom maturitnom pozdrave. Stálo tam: "Prídu časy, keď stará parta na okraji cesty, vyfasuje oranžové vesty." Nuž teda milí absolventi, hurá v ústrety "oranžovej" budúcnosti...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.