Takto aspoň prekladá názov spevohry, ktorú napísal klasik veseloherného žánru Georges Feydeau, náš nestor prekladu Blahoslav Hečko. V hudobnej podobe ju Prešovčania uvidia na scéne DJZ po prvý raz. Asi pred deviatimi rokmi v réžii Jozefa Stražana ju mala vo svojom dramaturgickom programe prešovská činohra pod názvom Ťulpas. V piatok o 19. hodine na Malej scéne DJZ ožije Ťululum vo svojej zhudobnenej forme. Na otázku, čo vlastne ťululum znamená, nám šéfka prešovskej spevohry Elena Kušnierová, ktorá je súčasne predstaviteľkou titulnej postavy Lucienne Vatelinovej zanôtila kúsok zo svojho partu. "Každý manžel je tak trochu ťululum..., o tom je celá hra," dodala pobavene.
Pôvodne chcela spevohra pripraviť oveľa náročnejší projekt muzikálu Starci na chmeli. Skromná finančná dotácia 300-tisíc korún ich vzletné plány pribrzdila a Ťululum je iba skromnou náhradou. Preto ju naštudovali v komorných priestoroch a šetrili nielen na scéne, ale oprášili aj staré kostýmy. Hosťujúcim režisérom je Ján Šilan, ktorý tu mal voľakedy domovské právo. "Bol som rád, keď ma vedenie spevohry oslovilo, aby som prišiel znova niečo urobiť do Divadla Jonáša Záborského. Úprimne poviem, aj keď som dnes pracovne mimo v Košiciach, nedá mi, aby som nesledoval, čo sa deje na tejto, pre mňa, domácej scéne. So šéfkou spevohry sme spolu uvažovali, čím spestriť repertoár, ktorý sa dosť posunul do pseudoklasickej polohy vrátane Magnáša Miška a obnovenej Poľskej krvi. A vyšiel nám Ťululum z jednoduchého dôvodu, aby sme ponúkli návštevníkovi divadlo zábavy. Upravili sme pôvodný text Ivana Krajíčka, ktorý voľakedy pred 15-20 rokmi úspešne uviedol túto hru na Novej scéne a mal v nej naozaj hviezdy vtedajšieho divadelného neba. Nechceli sme kopírovať, napokon nikto z nás toto bratislavské predstavenie nevidel," zdôraznil Ján Šilan.
V úprave prešovskej verzie sa objaví aj balet, ktorý situačnú komédiu oživí. Texty Blahoslava Hečka sú podľa vyjadrenia režiséra brilantné a divákovi tak ponúkajú veselú, vtipnú komédiu plnú šarmu. Obdobie na prelome 19. a 20. storočia má vďaka manželským trojuholníkom a zamotaným vzťahom čo povedať aj dnešnému divákovi. "Mám pocit, že ak divák príde do divadla, v tej haravare pohybu, dobrej pesničky a hereckých výkonov sa oslobodí od bežného a neraz zložitého života. To je našim cieľom. Nemáme žiadne ambície veľkých moralít," prehlásil Ján Šilan. Útulný interiér Malej scény tvorcov "prinútil" zredukovať aj počet hudobných nástrojov na sedem, čo napokon lepšie vystihuje atmosféru francúzskeho šansónu. Objavia sa tu aj štyri nové hudobné čísla, ktoré pre DJZ otextoval Kamil Peteraj. Výtvarník sa pri návrhu scény pohral s motívom trojuholníkov, čo v tomto prípade symbolizuje manželstvo. Dominantná na javisku bude posteľ, kde sa odohrávajú všetky "boje". Spevohra DJZ má dnes 75 členov a "do nohy" boli do tejto hry angažovaní všetci umelci i ostatný personál. Nenáročná scéna dáva možnosť tejto spevohre cestovať aj za divákom do iných miest. Preto by si jej protagonisti priali, aby postupne oslovili aj mimoprešovského diváka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.