víziou Viedne je, aby malé štáty strednej Európy vytvorili v rámci EÚ blok so silným hlasom.
Rozšírenie únie je obsiahnuté aj v preambule vládneho programu súčasného rakúskeho kabinetu, pripomenul T. Klestil po stretnutí so slovenským partnerom Rudolfom Schusterom v Prezidentskom paláci v Bratislave. Ešte predtým však podľa Klestila bude potrebné prerokovať niektoré citlivejšie otázky, ako sú jadrová energetika a migrácia pracovných síl.
Obaja prezidenti konštatovali bezproblémové vzťahy medzi svojimi krajinami. Rokovania sa preto sústredili predovšetkým na možnosti zintenzívnenia vzájomnej spolupráce, ktorá má podľa nich aj vzhľadom na dlhodobé a úzke kontakty, veľkú budúcnosť.
R. Schuster zdôraznil potrebu zlepšenia infraštruktúry, hlavne urýchlenia spojenia medzi Rakúskom a Slovenskom. Riešenie by sa malo nájsť v dobudovaní diaľnice a rekonštrukcii železnice. Práve kvalitné diaľničné spojenie je základnou podmienkou rakúskych podnikateľov, na ktorých chcú obaja prezidenti apelovať, aby rozšírili svoje aktivity aj na stredné a východné Slovensko.
Thomas Klestil a Rudolf Schuster tiež vyjadrili podporu cezhraničnej spolupráce medzi Rakúskom, Slovenskom a Maďarskom. Vytvorenie trojuholníka Bratislava-Viedeň-Györ bolo jedným z hlavných bodov trilaterálneho stretnutia premiérov zúčastnených krajín v Bojniciach.
Rozhovory sa nevyhli ani otázke odstavenia jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. R. Schuster ubezpečil, že obe strany sa zhodli na spoločnom termíne, ktorý prijala aj EÚ. Podľa Klestila by si Viedeň možno želala skorší termín odstavenia, ale "veci treba brať také, aké sú".
Pre Rakúsko nie je dôležitá otázka "Jadrová energia áno alebo nie", keďže v štátoch EÚ je celý rad jadrových elektrární, dodal Klestil. Podstatné je podľa neho vytvorenie bezpečnostných štandardov, ktoré by boli záväzné aj pre všetky kandidátske krajiny a boli by podmienkou pre ich integráciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.