Ako uviedol nemecký minister životného prostredia Jürgen Trittin, návrh EÚ by mal otvoriť neobmedzené možnosti krajinám, ktoré musia redukovať emisiu skleníkových plynov. Tieto plyny sú považované za hlavnú príčinu globálneho otepľovania celej planéty. Uvedený návrh by mal tiež umožniť 38 priemyselným krajinám väčšiu flexibilitu pri obchode s emisiami.
Približne 2000 diplomatov zo 180 krajín piatich kontinentov sveta pripravilo pod záštitou OSN počas prvého týždňa rokovania konferencie podklady pre svojich ministrov životného prostredia, aby mohli tento týždeň uzavrieť dohodu. Viac ako 100 ministrov životného prostredia by sa malo dohodnúť na uskutočnení protokolov o akceptovaní klimatických zmien z predchádzajúcej konferencie, ktorá sa konala v roku 1997 v japonskom Kjóte.
Konferencia je tretím najväčším zhromaždením svetového spoločenstva na tému ohrozenia životného prostredia planéty od summitu OSN v brazílskom Riu de Janeiro (1992) a konferencie v Kjóte (1997). Proti sebe stoja tri tábory - Európania, USA ako vôbec najväčší znečisťovatelia planéty a skupina rozvojových krajín G-77. Najmä medzi EÚ a USA sa objavujú nezhody v súvislosti s odlišnou interpretáciu protokolov z Kjóto.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.