za spoluprácu s Albánskom na upokojení situácie v Kosove. Po stretnutí so svojím gréckym kolegom Jorgosom Papandreom Svilanovič v Aténach vyhlásil, že JZR bude rešpektovať všetky hranice, ktoré v regióne vznikli po rozpade bývalej Juhoslávie.
"Chceme, aby nová juhoslovanská vláda bola garantom teritoriálnej integrity našich susedov," povedal Svilanovič. Zároveň oznámil, že dnes navštívi Bosnu, kde bude rokovať o nadviazaní diplomatických vzťahov a o daytonskej mierovej dohode. Tá pred piatimi rokmi ukončila bosniansky konflikt a na jej základe v rámci Bosny a Hercegoviny vznikli bosnianska Srbská republika (RS) a moslimsko-chorvátska Federácia Bosny a Hercegoviny.
Zatiaľ nie je jasné, či počas stredajších rokovaní v Sarajeve dôjde k nadviazaniu diplomatických vzťahov, alebo či sa začne proces týmto smerom.
Hovorca bosnianskeho ministerstva zahraničných vecí začiatkom týždňa povedal, že Sarajevo si nadviazanie vzťahov želá. Zároveň naznačil, že odďaľovanie spôsobuje Belehrad. Po páde juhoslovanského exprezidenta Slobodana Miloševiča zo začiatku októbra sa nové vedenie v Belehrade snaží obnoviť desaťročím vojen prerušené zväzky so svetom a bývalými juhoslovanskými republikami. Zväzová vláda v pondelok oznámila rozhodnutie nadviazať diplomatické vzťahy so Slovinskom. Po Macedónsku a Chorvátsku je Slovinsko treťou bývalou juhoslovanskou republikou, s ktorou Belehrad začína rozvíjať diplomatické styky. Spomedzi bývalých zväzových republík tzv. malá Juhoslávia (Srbsko a Čierna Hora) diplomatické vzťahy nenadviazala zatiaľ iba s Bosnou.
Minulý týždeň Belehrad obnovil diplomatické vzťahy so štyrmi západnými štátmi - USA, Britániou, Francúzskom a Nemeckom, ktoré sa na jar roku 1999 podieľali na leteckej kampani NATO proti Juhoslávii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.