nemala snažiť o jej blokovanie.
Ministri obrany členských krajín Európskej únie v pondelok v Bruseli oznámili príspevky svojich krajín k spoločnej jednotke rýchleho nasadenia, ktorá by mala vzniknúť do roku 2003. Dovtedy chce EÚ dosiahnuť schopnosť vyslať v priebehu 60 dní 60-tisícovú jednotku spôsobilú na minimálne ročné pôsobenie v teréne. Celkovo má mať jednotka k dispozícii viac ako 100.000 vojakov, asi 400 lietadiel a 100 lodí určených pre reakciu na krízové situácie - od evakuácie občanov únie po mierové misie.
"Tieto procesy v Európe prebiehajú bez ohľadu na to, či s nimi Rusko súhlasí alebo nie. Naším zámerom nie je blokovať tieto procesy, ale podporovať ich," povedal Putin v Kremli novinárom po rozhovore s britským premiérom.
Ruský prezident tiež povedal, že Blair mu vysvetlil, ako je politika spoločnej európskej obrany zameraná na zvýšenie stability v regióne. "S týmto prístupom k veľmi citlivým témam môžeme súhlasiť," vyhlásil Putin. Rusko sa hlási k princípom, ktoré sú za touto stratégiou, povedal Putin a zdôraznil, že najdôležitejšia bude transparentnosť procesu. Prezident bližšie nespresnil, čo rozumie pod jednotkami rýchleho nasadenia, ale táto téma bola očividne súčasťou jeho rozhovoru s Blairom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.