70 tisíc obyvateľov pribúda ročne 200 až 300 nových diabetikov. Na celom Slovensku je 230 tisíc chorých, na svete 140 miliónov. Predpokladá sa, že do roku 2025 ich bude 300 miliónov. Tento alarmujúci nárast je podmienený viacerými faktormi. Určitú rolu hrá životné prostredie, dedičnosť, nesprávna životospráva a životný štýl.
"V našej krajine je viacej diabetu II. typu, ktorý sa vyskytuje u dospelých, tvorí okolo 85 až 90 percent. Ale v posledných mesiacoch máme správy od pediatrov, že stúpa diabetes mellitus aj u detí. Je to prekvapivé, lebo deti sú typické pre diabetes I. typu. Druhý typ sa posúva do mladších kategórií, hoci predtým to bolo skôr ochorenie staršieho veku. Knižne sa udávalo po štyridsiatke, z klinickej praxe po päťdesiatke. Dolná hranica sa posúva teraz nižšie," uviedol košický krajský odborník na diabetológiu MUDr. Vladimír Uličiansky.
Hovorí sa o civilizačnej chorobe, strese, ktoré sú jednými z najdôležitejších faktorov, ktoré chorobu spustia. Treba k nim však pridať viaceré ďalšie. Kým pri I. type je v popredí zmenená imunitná reakcia a vírusová infekcia, pri II. type hrá viacej úlohu dedičnosť a metabolické vplyvy. Sú to vyslovene rozličné ochorenia, čo sa týka pôvodu. Pri II. type má veľký vplyv nadmerné prijímanie potravy, nadvýživa, nadhmotnosť. "Omnoho nebezpečnejšia, ako konzumácia cukrov, je však nadmerná konzumácia tukov, pretože tuky majú minimálne dvojnásobne väčší kalorický náboj, ako cukry. Z toho vyplýva, že najdôležitejšia v prevencii cukrovky je správna životospráva a rozhoduje celkové množstvo potravy, ktoré človek príjme," vysvetľuje krajský odborník. "Treba si dať pozor na tuky. V bežnej potrave sú vždy spojené. Týka sa to napríklad čokolády, zákuskov, nášho spôsobu pečenia, varenia. Nedá sa povedať, že torta, čokoláda je len čistý cukor, vždy je tam aj tuk. To je to, v čom si normálny človek môže pomôcť. Sú štúdie, ktoré dokumentujú, že pokiaľ si ľudia so silným dedičným zaťažením, kde obidvaja rodičia majú cukrovku II. typu, udržujú normálnu telesnú hmotnosť, majú dostatok pohybu, nedostanú cukrovku, alebo ju dostanú o 10 až 15 rokov neskôr."
Jedinečnou prevenciou pred cukrovkou I. typu je dojčenie, čo je evidentne dokázané. V detskom veku môže kravské mlieko spúšťať imunitné reakcie a nepriamo viesť k diabetu I. typu. Cukrovka predstavuje aj ďalšie komplikácie. Všeobecná predstava je, že cukrovkár má zvýšenú hladinu cukru. V úvode nebolí, nie sú žiadne ťažkosti a to vedie k zľahčovaniu. "S dĺžkou trvania a so zlou metabolickou kompenzáciou prichádzajú na rad makrovaskulárne a mikrovaskulárne komplikácie: 2 3-krát častejší výskyt srdcového infarktu, 2 4-krát častejší výskyt cievnych mozgových príhod, ischemický syndróm dolných končatín, tzv. diabetická noha, ktorý sa prejavuje nedokrvenosťou končatín a vedie až k amputácii prstov, nohy v členku, v kolene alebo aj vyššie. U diabetikov sa vyskytuje 40 50-krát častejšie. Mikrovaskulárne komplikácie to je postihnutie drobných ciev očí, známe ako diabetická retinopatia, obličiek, nervov. Retinopatia je najčastejšou príčinou slepoty, iné sa u nás ani nevyskytujú. Až polovica pacientov s chronickými obličkovými zlyhaniami sú pacienti s cukrovkou," konštatuje doktor Uličiansky.
Kvalitná liečba dokáže zabrániť, prípadne oddialiť komplikácie. Dobrá metabolická kompenzácia cukrovky zlepšuje prognózu pacientov, zlepšuje kvalitu života. "Starostlivosť musí byť multidisciplinárna. Okrem diabetológa musí byť zapojený praktický lekár, kardiológ, angiológ, neurológ, oftalmológ. Záleží aj na zodpovednosti spoločnosti, pretože náklady na cukrovku neustále stúpajú. Liečba je stále drahšia, sú nové účinnejšie lieky, ktoré okrem upravenia cukru zabraňujú cievnym komplikáciám. Veľký pokrok je, že pacienti majú glukometre. Lepšie môžu ustrážiť glykémiu. Tým, že je zdravotnícka starostlivosť lepšia, neumierajú mladí ľudia, čo bolo predtým bežné. To ale znamená, že máme starších pacientov a časť má komplikácie," vysvetľuje V. Uličiansky.
Čo je v diabetológii drahé, je práve liečba komplikácií. Na prvý pohľad sa môže zdať, že aj liečba inzulínom je drahá, ak majú navyše pacienti aplikačné perá, ale je to pohľad bežca na krátke trate. Z dlhodobého hľadiska je lacné, keď sa inzulínovou liečbou zabráni slepote, zlyhaniu obličiek, cievnej mozgovej príhode a navyše pacient má lepšiu kvalitu života, dlhšie žije (cukrovka totiž skracuje život o 5 ž 10 rokov), znižujú sa náklady na dialýzu (stotisíc ročne u jedného pacienta s poškodenými obličkami), operácie srdca je takisto nákladná záležitosť. "Keď si predstavíme že intenzifikovanú liečbu dostane tehotná, ktorá vďaka tomu porodí zdravé dieťa, je to šťastie. Inak sa môže stať, že dieťa nemá dobre vyvinuté pľúca. Aby sa zachránilo, na novorodeneckej JIS-ke mu dávajú pľúcne surfaktanty na zlepšenie činnosti pľúc. Jedna ampulka stojí 30 tisíc korún. Inzulínová liečba v tehotenstve predstavuje v prípade komplikácií možno 10 percent nákladov na jedinú ampulku. Ak sa niekto pozerá na problematiku cukrovky z globálneho hľadiska, nemôže prísť k názoru, že liečba inzulínom je drahá."
Cukrovka má chronicky sa zhoršujúci priebeh. Bez ohľadu na to, či pacient drží diétu, alebo nie, dochádza k postupnému zániku buniek pankreasu, ktoré tvoria inzulín. V priebehu rokov sa u skoro všetkých pacientov zhoršuje, treba zvyšovať dávky liekov. Charakteristika pacienta teda nie je postavená na tom, že diabetik je ten, kto sa prejedá, nedodržuje diétu, hoci aj to v niektorých prípadoch platí. "Je to ochorenie, ktoré je negatívnym vplyvom porovnateľné s malígnymi ochoreniami. Je závažné, no u nás sa stále zľahčuje. Zľahčujú ho pacienti, lekári aj posudkové komisie," konštatuje Vladimír Uličiansky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.