podriadení, ktorí sa zapájali do telefonického hlasovania divákov priamo z liniek ministerstva. Odhalenie priniesla samotná televízia, ktorá si príčinlivo nechala urobiť rešerš účastníckych staníc, z ktorých sa valil nadmerný počet impulzov. Harachovi takto naskočilo v jednej relácii cca 1800 "hlasov", Kňažkovi v dvoch cca 1300, čo vo všetkých troch prípadoch znamenalo "víťazstvo". V prepočte na koruny to znamená, že pri jednotkovej cene audiotexového impulzu 7,50 Sk dotovali daňoví poplatníci zisk troch ministerských "sitiek" sumou cca 23 200 Sk.
Taký je v stručnosti SUMÁR (obrazne aj doslova) najnovšieho škandálu nielen dvoch ministrov, ale zároveň i čerstvých podpredsedov Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie. Hoci bol život ku Kňažkovi i Harachovi milosrdný v tom, že ich blamáž nie je mediálnou "jednotkou", keďže týždňu absolútne dominujú cirkusy okolo koalície, SDKÚ a KDH, bolo by nešťastím, keby ich lovenie "sitiek" zapadlo v zabudnutí, ako desiatky iných afér. V kauze totiž zďaleka nejde iba o zneužívanie štátnych peňazí, posolstvo i poučenie má neskonale závažnejšie. Hoci s nemalým úžasom sledujeme, ako médiá, ktoré prípad už "rozobrali", súperia iba v interpretáciach, či podstatnejšie je zneužitie štátnych peňazí, alebo zneužitie informácií o hlasovaní audiotexovou firmou a pomstychtivou televíziou (resp. jej majiteľom).
Povedzme si na rovinu - keby štátni úradníci a ústavní činitelia rozhadzovali iba sumy v ráde 23 tisíc Sk, mohli by sme si gratulovať, že sme krajinou s najväčšou disciplínou vo verejných financiách. To nie je bagatelizácia, iba kontrapunkt k práve aktuálnemu tzv. výjazdovému zasadaniu vlády, ktoré tak oslavujeme (konečne si našli čas aj na Košice!!), pričom stojí násobne viac ako 3000 impulzov. To v súvislosti s mrhaním peňazí nikoho ani nenapadne, hoci inštitút "výjazdového zasadania" je propagandistický nezmysel a neexistuje nikde na svete. Vlády nie sú od toho, aby robili reklamu krajským úradníkom. Riešiť problémy regiónov je ich elementárnou povinnosťou a na to, aby ich poznali, majú svoje rozsiahle aparáty a armádu lokálnych úradníkov práve preto, aby nemuseli mrhať peniazmi a časom na tvári miesta.
Tisíckrát závažnejším zistením "sitokauzy" je, že v najvyšších štátnych funkciách máme ľudí nečestných, PODVODNÍKOV. Teda osoby, ktoré trebárs iba kvôli imidžovým ziskom a pofidérnym "víťazstvám" typu Sito kašlú na fair-play a nemajú zábrany porušovať pravidlá. Ako máme veriť, že pristupujú poctivo a čestne k verejnému záujmu, ak osobný záujem im stojí i za takú prízemnosť, akou je FALŠOVANIE VÝSLEDKOV?! Všimnime si: Kriticky (a správne) sa u politikov vníma už fakt, že nadraďujú osobný záujem nad verejný, hoci sa pritom ešte ničoho explicitne nečestného nedopustili. Kňažko s Harachom teraz demonštrovali, že im je osobný profit až taký vzácny, až im stojí za to ešte aj podvádzať. O riziku odhalenia, ktoré podstúpili, nevraviac - to je už skôr o mentálnej vyspelosti.
Samozrejme, posúdenie by mohlo byť miernejšie, ak obom uveríme, že o nadpráci svojich zamestnancov nevedeli. Veľká záhada je potom ale s motiváciou: Čo by z nadčasovania títo podriadení osobne mali, ak nadriadení nevedeli? Nuž - neexistuje dosť košatá fantázia, ktorá by toto rozumne zodpovedala.
Je tu i druhá, stokrát podstatnejšia implikácia, než pretelefonované "mince" či neserióznosť súkromného audiotexového operátora, čo informoval Markízu. Iste, nemôžeme dokázať, ale tvrdia všetci: škandál je osobnou odvetou Pavla Ruska za to, že ho Kukan nevymenoval brazílskym konzulom. Keďže Sito beží asi tri roky, časová kolízia je mimoriadne pozoruhodná. Ale aj keby išlo o náhodu (kto verí, dobre mu tak), prípad je vzorovou ukážkou absurdnosti spojenia mediálneho guru a vrcholového politika. (na čo sme upozorňovali prednedávnom, keď Rusko s Hamžíkom ohlásili zásnuby).
Predstavme si rokovania o úplne čomkoľvek - kto uverí, že nádejný podpredseda SOP práve "neargumentoval" priestorom na obrazovke, keď takto "presviedča" vplyvných ľudí už aj ako nepolitik?! (Existujú hekatomby svedectiev i bez aféry "kuky-konzul") A predstavme si takto Sito, v ktorom si sadne za jeden z troch kecpultov Rusko, začne kázať, roztočí sa audiotex a podriadení, jeho zamestnanci, ktorým určuje platy, mu začnú dávať otázky "na telo". A v podobných sa môžeme veru ešte dlho pretekať - až sa stane Rusko politikom...
Ak sa v oboch rezortoch neodhalia telefonisti a celé sa to odfajčí zase do autu, zodpovednosť musia niesť samotní ministri. Nie za 23 tisíc, čo je humor oproti majlantu, ktorý precestoval bezkonkurenčne najviac "lietajúci" minister Kňažko, ale za sprostý podvod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.