vstúpením do platnosti na najbližšie rokovanie vládneho kabinetu. Pre TASR to uviedol hovorca ministra Peter Benčurik.
Minister tak podľa zainteresovaných strán vlastne rozloží politickú zodpovednosť za zvyšovanie cien plynu na celý vládny kabinet. Vyššie ceny plynu pre veľkoodber totiž ovplyvnia okrem iného aj ceny tepla, a teda aj rozpočty domácností.
Návrh na zvýšenie cien plynu podal š.p. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) na MH SR napriek tomu, že na úpravu cien v tejto kategórii má plnú právomoc. Tento krok SPP podľa dostupných informácií tiež súvisí s politickými následkami cenových úprav a možnými personálnymi zmenami na zodpovedných postoch.
SPP požaduje zvýšenie cien plynu vzhľadom na vysoké tohtoročné nákupné ceny plynu z Ruskej federácie, spôsobené svetovou ropnou krízou, a silný dolár, prostredníctvom ktorého SPP plyn z Ruska nakupuje. SPP sa tak zvýšením cien plynu snaží eliminovať straty z jeho predaja na Slovensku, ktoré mali v tomto roku dosiahnuť asi 16 miliárd Sk, z toho na kategórii domácnosti mal byť SPP stratový sumou asi 4 miliardy Sk.
P. Benčurik tiež potvrdil, že SPP požaduje od 1. januára budúceho roku zvýšenie cien plynu pre maloodber v priemere o 15 %, a tiež fakt, že pre domácnosti MH predložilo rezortu financií návrh na zvýšenie cien plynu od nového roka v priemere o 25 %.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.