Košiciach, ktorý začína dnes a potrvá do soboty v Dome umenia. Vystúpi na ňom 18 zborov, z toho sedem zo zahraničia z Poľska, Ukrajiny, Macedónska a Rumunska. Od roku 1991 má festival ekumenický charakter, aj v tomto roku na ňom vystúpia gréckokatolícke, pravoslávne, rímskokatolícke, evanjelické a svetské zbory rôzneho vierovyznania, ktoré majú vo svojom repertoári sakrálne a liturgické skladby východného obradu.
Na dnes je naplánovaná novinka - súťažná prehliadka slovenských zborov. Zajtra od 18. hodiny vystúpia zbory z Prešova, Košíc, Bratislavy, chlapčenský zbor z Mukačeva, komorný zbor z ukrajinského Drohobyča a svetoznámi poľskí Žuravli. V sobotu od 16. hodiny bude Dom umenia patriť košickému Zboru sv. Cecílie, rumunskému Magnificatu, speváckym skupinám Marína zo Zvolena a Goral zo Suchej Hory, pravoslávnemu zboru z Prešova, Ukrajincom z Ivano Frankovska, zboru z Macedónska a slávnemu chlapčenskému zboru Dudaryk z ukrajinského Ľvova, ktorý príde do Košíc už po štvrtýkrát. Okrem koncertných vystúpení budú spevácke zbory účinkovať aj na nedeľných bohoslužbách v Košiciach, Prešove a vo Vranove.
"Je zaujímavé, že v roku veľkého jubilea, roku 2000, keď sa koná množstvo podujatí, pútí, eucharistický kongres, náš festival oslavuje svoje malé desaťročné jubileum," hovorí dramaturg festivalu Leontin Dohovyč. "Duchovnú krásu a velebnosť liturgických spevov byzantského obradu už dávno poznajú a obdivujú v mnohých európskych krajinách. Špičkové spevácke zbory spievajú až osemhlasné skladby. Počuť to znamená vrátiť sa k odkazu a tradícii predkov. Naše podujatie je jedinečné v európskom kontexte. Nikde inde sa čosi také nekoná. Aj tohto roku privítame skutočné svetové špičky poľský zbor Žuravli, ktorého členovia sa doslova zlietajú zo všetkých kútov krajiny na pravidelné skúšky, či známy a jedinečný chlapčenský zbor Dudaryk."
Za desať rokov existencie účinkovalo na festivale 104 speváckych zborov z 13 krajín Európy. Spolu zaznelo 535 liturgických piesní a duchovných skladieb od 137 skladateľov od 4. storočia až po súčasnosť. Najčastejšie uvádzaným autorom je Dmytro Bortňanský, doteraz sa spievalo 89 jeho skladieb, ďalej M. Verbyckyj a A. Vedeľ. Podujatie, ktoré pred desiatimi rokmi začala organizovať Nina Rašiová a umelecká agentúra Cassovia s podporou ministra kultúry Ladislava Snopka a požehnaním prešovského diecézneho biskupa Mons. Jána Hirku, prerástlo hranice regiónu. Dnes je jeho organizátorom Gréckokatolícke biskupstvo v Prešove, Spolok sv. Cyrila a Metoda a vydavateľstvo Petra.
Festival sa uskutočňuje pod záštitou prezidenta Rudolfa Schustera, ale ministerstvo kultúry na neho nevyčlenilo žiadne prostriedky. Zhruba 900-tisícové náklady na jedinečné európske podujatie dali organizátori dokopy vďaka sponzorom. Nielen tým väčším, ale aj vďaka jednotlivcom, ktorí prispeli tisíckou, či dvoma. Jedinou štátnou inštitúciou, ktorá zareagovala, bolo ministerstvo zahraničných vecí. Jeho pracovníci veľmi ochotne a rýchlo vybavili vstupné víza pre ukrajinské spevácke zbory.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.