významné osobnosti nášho národa ako P. J. Šafárik, J. Chalupka, G. Féjerpataky-Belopotocký, J. Kráľ, J. Záborský, P. O. Hviezdoslav, P. Dobšinský, M. Rázus a ďalší a ako profesori v lýceu pôsobili J. Chalupka a K. Kuzmány.
Knižnica, ktorá dovŕšila 400 rokov svojej existencie, je stále majetkom cirkevného zboru Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku. Porozprávali sme sa o nej s knihovníčkou Katarínou Slavíčkovou.
Môžete nám knižnicu bližšie predstaviť?
- Prvá písomná správa o knižnici pochádza z roku 1600 a hovorí o prvých 455 knihách. Z toho bolo mnoho učebníc, lebo knižnica vznikla pri vtedajšej škole, ktorá mala už od roku 1533 protestantský charakter. Knižnica sa rozrástla vďaka darcom, ktorí často prestavovali celé súkromné zbierky darcov. Najvýznamnejším z nich bol Theodor de Jony, ktorý venoval 15 300 kníh. Druhým bol Martin Schwantner so zbierkou 12 000 kníh. Knižný fond v súčasnosti obsahuje 150 tisíc zvúzkov, z toho 55 inkunábulí (prvotlačí), asi 3 000 tlačí 16. storočia, približne 6 000 titulov sloveník, 44 tisíc titulov germaník, 2 000 rukopisov, 1 400 titulov periodickej literatúry od 17. do 20. storočia, 600 titulov grafických listov zo 16. - 19. storočia, asi 600 titulov hudobnín a nespracovanú zbierku máp a učebných pomôcok.
Vo fonde sú pozoruhodné diela. Na ktoré by ste upozornili?
- Veľmi vzácne sú všetky prvotlače, pričom z 55 titulov máme 32 takých, ktoré sa nikde inde na Slovensku nenachádzajú, iba v našej zbierke. Tak isto sú veľmi vzácne rukopisné diela zo 14. a 15. storočia. Medzi nimi je aj zbierka pergamenových listín. Azda najzaujímavejšou je rukou písaná "Kronika mesta Kolín nad Rýnom" z roku 1437, alebo svadobný poriadok mesta Augsburg z roku 1581 či Kronika mesta Schwäbisch Hall z rokov 1494 - 1545. Za povšimnutie však stoja originálne diela velikánov, akými boli dr. M. Luther, ale aj Erasmus Rotterdamský, Ján Amos Komenský, Ján Chalupka, J. Kollár, atď.
Ako sa využíva fond knižnice?
- V priestoroch knižnice je novozriadená študovňa, ktorá slúži záujemcom z radov bádateľov, historikov, vedcov, študentov a iným. U nás je možné študovať denne od pondelka do piatku od rána od 7. do 15. hodiny. Takisto v tom istom čase poskytujeme prednášky pre skupiny i jednotlivcov domova i zo zahraničia a to v slovenskom, nemeckom i anglickom jazyku. Z roka na rok pribúda počet návštevníkov z domova, no najmú zo zahraničia. Predovšetkým z Nemecka prichádza množstvo bádateľov, keďže v našej zbierke je mnoho diel, týkajúcich sa dejín Nemecka.
Spolupracujeme na podrobnom spracovávaní tlačí 16. storočia do katalógu, ktorý bude súčasťou vydania Slovenskej národnej bibliografie a poskytujeme bádateľské služby zahraničným knižniciam, archívom a inštitútom cirkevných dejín.
Autor: Anna Papiežová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.