Korzár logo Korzár

Katarínska banská ofera

PhDr. Klaudia BUGANOVÁ, etnografka Východoslovenského múzea v KošiciachSlovensko je krajina, ktorá oplýva veľkým nerastným bohatstvom. Na pomerne

PhDr. Klaudia BUGANOVÁ, etnografka Východoslovenského múzea v Košiciach

Slovensko je krajina, ktorá oplýva veľkým nerastným bohatstvom. Na pomerne malom území sa najmä v minulosti nachádzali veľké ložiská rúd, medi, železa, ale aj drahých kovov, zlata a striebra. Z pôvodných baníckych osád sa postupne vyvinuli ľudnaté sídliská, z ktorých sa sformovali aj slobodné kráľovské banské mestá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedným z najvýznamnejších spišských banských mestečiek je Smolník, ležiaci v Spišsko-gemerskom rudohorí. Už od roku 1327 je slobodným banským mestom, lebo vtedy dostalo od kráľa Karola Róberta udelenie štiavnického banského práva. O pár rokov neskôr sa stalo aj sídlom Banskej komory. Odvtedy prešlo významným vývojom, na ktorý sa podpísala najmä medenorudná ťažba v jeho okolí. Najvýznamnejším obdobím všestranného rozkvetu mesta a okolitého baníctva bolo 18.storočie, kedy sa väčšina smolnických baní stala vlastníctvom štátu. Postupne sa otvorili všetky bane a v nasledujúcich desaťročiach produkovali najviac medi v celom Rakúsko-Uhorsku. Niekoľkonásobne vzrástol počet obyvateľov i banského robotníctva, na popredné miesto sa dostala banská technika, vzniklo osobitné odborné banícke školstvo, rozvíjali sa banské vedy. Mesto navštívili aj významné osobnosti, nielen samotní cisári ako Jozef II. a Ferdinand, ale aj prezidenti banských a mincovných komôr, ktorí si tu dôkladne prezreli nielen štôlne a šachty, rudné žily, ale mali pripravený aj bohatý kultúrny program, ako napríklad divadelné predstavenia v jednom z najstarších divadiel v Uhorsku. V masívnej kamennej stavbe, na dobre zariadenom javisku hrávali herci, hudobníci i speváci divadelné predstavenia už od roku 1805.

SkryťVypnúť reklamu

Toto obdobie najvýraznejšie ovplyvnilo materiálnu i duchovnú kultúru obyvateľstva Smolníka a jeho okolia. Koncom 18. storočia malo mesto vyše 6 000 obyvateľov. Veľká väčšina bola zamestnaná v baníctve a v pomocných výrobných odvetviach, pri údržbe a stavbe ciest, pri rúbaní dreva, pálení drevného uhlia, pri doprave. Aj ostatné obyvateľstvo pracovalo nepriamo pre bane, remeselníci, roľníci, obchodníci. Na čele miestnej inteligencie stáli aj významní učitelia a pedagógovia, ktorí vyučovali na odbornej škole geológiu, baníctvo, hutníctvo a pripravovali tak pre budúce povolania v baniach banských dozorcov, hutníckych technikov aj banských robotníkov, ktorým sa otvárali dvere do celej Európy, pretože podľa učebných osnôv museli ovládať tri cudzie jazyky.

SkryťVypnúť reklamu

V Smolníku sa vytvoril pomerne jednoliaty model kultúry, ktorý možno nazvať mestským a baníckym. Banícke prvky prenikli aj do všeobecných kultúrnych prejavov, do odevu, stravy, bývania, ale najviac sa odrazili v oblasti spoločenského života ako aj v cirkevných slávnostiach, sviatkoch a obradoch.

Práca v bani sa všeobecne považuje sa jedno z najnebezpečnejších zamestnaní. To bol iste aj jeden z motívov hlbokej a živej viery baníkov v Boha a ich praktického náboženského života. Vhodnými príležitosťami pre náboženské vyžitie boli cirkevné sviatky. Baníci so svojimi rodinami svätili všetky sviatky tak, ako to predpisoval liturgický kalendár. Aj keď sa predstavitelia banskej správy snažili veľký počet sviatkov obmedziť, predsa ešte začiatkom minulého storočia sa svätilo v Smolníku skoro 20 cirkevných sviatkov. Baníci, všetci bez rozdielu, či boli evanjelického, či katlíckeho vierovyznania v takého dni nenastúpili do práce. Svätenie cirkevného sviatku pozostávalo z návštevy bohoslužieb v kostole. Baníci prišli na omšu v slávnostných uniformách a "výborníci" miništrovali kňazovi, nosili sviece, banícku zástavu a pod. Ak bola procesia, niesli nad kňazom s monštranciou baldachýn. Na Veľkú noc, pred Vzkriesením strážili Boží hrob. Na Vzkriesenie niesol "brudervater" v sprievode sošku Vzkrieseného Krista. Pri všetkých sviatkoch účinkovala banícka hudba a spievali sa banícke piesne. Náboženské obrady a bohoslužby tak plnili aj funkciu stavovského vystupovania baníkov. Baníci prispievali na slávnosti aj finančne. Z bratskej pokladnice bola časť peňazí určená na údržbu kostolov, kaplniek, na ich výzdobu, na kvety a sviece.

SkryťVypnúť reklamu

Slávnostný a oficiálny ráz mali aj banícke ofery. Každá baňa mala meno, ktoré ju odlišovalo od iných banských diel. Najčastejšie to boli mená niektorých svätých. Napríklad šachta Barbora, Katarína, Mária, Matej , štôlňa Jozef, Klement, Ladislav, Karol, či Juraj. Príslušný svätý bol aj patrónom bane. V blízkosti bola postavená niekedy aj menšia kaplnka alebo kostolík, ktoré boli zasvätené patrónovi, alebo niekde visel jeho obraz v najbližšom kostole. K najstarším kaplnám v Smolníku patrí banícka kaplnka svätého Jozefa, ktorú postavili na odvale v doline "Schlagversgrund" v roku 1762 (podľa niektorých prameňov už v roku 1645). Odval však porušil stabilitu kaplnky a k jej úplnej deštrukcii došlo v roku 1903. No čoskoro bola vybudovaná na mieste bývalého skladišťa strelného prachu - na Haldách nová, do ktorej umiestnili pôvodnú kamennú polychrómovanú sochu svätca a pod oltárnu menzu drevené postavy kľačiacich baníkov. Vzácna je aj baroková kaplnka svätého Jána Nepomuckého, ktorú postavilo mesto z mnohých darov veriacich v roku 1726. Severovýchodným smerom nad mestečkom sa nachádza aj 5 malých objektov drobnej sakrálnej architektúry. Sú to malebné Božie muky postavené v členitom teréne, vzdialené jedna od druhej asi 250 metrov. Kamenné stavby obdlžníkového pôdorysu sú natreté vápnom. V malých výklenkoch sú obrazy s motívmi Zvestovania, Navštívenia, Narodenia, Obetovania Pána a na poslednom výjave je motív ako 12 ročný Ježiš vyučuje v chráme. Tieto kaplnky boli postavené pri cestičke, ktorou sa procesie uberali k pútnickému kostolu Panny Márie Snežnej v Štóskych horách.

Pri kaplnkách svätého Jozefa a svätého Jána Nepomuckého sa na ich sviatok konala slávnosť spojená s vydržiavaním ofery. Zúčastňovali sa jej baníci, všetci zamestnanci banského úradu s rodinami aj iní ovyvatelia mestečka. Ráno sa zhromaždili pri bani, vytvorili sprievod, na čele ktorého išla hudba, za ňou zástavníci a robotníci zoradení podľa druhu a dôležitosti práce, ktorú vykonávali. Pomaly a dôstojne prišli ku kaplnke, kde sa vykonal obrad, pri ktorom asistovali baníci, spievali sa piesne a kňaz v svojom príhovore hovoril o ťažkej a namáhavej práci pod zemou.

Najokázalejšou slávnosťou v priebehu cirkevného roka bola slávnostná svätá omša na počesť patrónky miestneho kostola svätej Kataríny. Murovaný kostol stojí na mierne vyvýšenom kopci na okraji námestia. Bol postavený v roku 1801 na mieste staršej stredovekej stavby. Jeho barokový interiér je značne rozsiahly, dlhý až 42 metrov, pretiahnutého tvaru, po stranách s úzkymi bočnými loďami. Vysoká veža sa týči nad chórom a má pekne zakončenú barokovú prilbu, rovnakú ako aj menšia úhľadná zvonica postavená na juh od lode kostola. Obraz patrónky kostola svätej Kataríny Alexandrijskej zdobí hlavný oltár od roku 1805. Vtedajší smolničania ho dali namaľovať známemu majstrovi, vynikajúcemu maliarovi, riaditeľovi umeleckej akadémie vo Viedni Henrichovi Fugerovi.

Nielen priestory novšieho chrámu, ale aj toho stašieho sú už niekoľko storočí, s výnimkou posledných desaťročí, svedkami ojedinelej cirkevnej slávnosti - katarínskej banskej ofery. Zaviedol ju v roku 1673 nájomca smolnických baní viedenský obchodník Silvester Joanelli. Každoročne sa táto "Bergopfer" stávala v živote čulého banského mestečka veľkou celospoločenskou záležitosťou, ale aj dôstojnou cirkevnou slávnosťou, na ktorej si baníci a obyvatelia uctili svoju najvernejšiu a najvzývanejšiu patrónku - svätú Katarínu. Pripravovali sa na túto oslavu veľmi starostlivo niekoľko týždňov vopred. Baníci zorganizovali už štyri týždne predtým zvláštnu ťažobnú smenu "opferkur," aby vyťažili kov, ktorý potom chceli darovať na banskej ofere počas slávnosti. Na samotné bohoslužky prichádzali baníci slávnostne vyobliekaní do uniforiem. Prv, než vošli do priestorov kostola, zoradili sa do sprievodu. Na čele niesol zástavník, obyčajne do bol "brudervater" banskú zástavu. Patrila do ruky výlučne jemu, lebo bol považovaný za patróna tejto kostolnej zástavy. Za ním kráčali elegantní radní páni, typickí banskí úradníci ako aj dvaja haviari k pekných tmavých uniformách, nesúci banské insígnie - kladivko a železo. Tieto nástroje smolníckych baníkov sú veľmi staré, je na nich vyrytý letopočet 1642 a nesú aj "morálne doporučenie" , ktoré napísal pre smolnícku mládež Tobias Kaglori. Súčasťou sprievodu boli aj asistujúci banícki mládenci "mužíčkovia", ktorí niesli v rukách veľké ozdobené obetné sviece s emblémami baníka, mlynára, pastiera, obuvníka, obchodníka, konzula, rybára ako aj symboly lesných robotníkov a tabačiarov / robotníkov z tabakovej továrne/. Oblečené mali červené nohavice, biele košele prepásané koženým opaskom s kovovou prackou, na ktorej boli banícke znaky. Aj na hlavách mali typické čiapky s prekríženými kladivkami na prednej strane. V kostole sedeli baníci a vzácni hostia na popredných miestach, v predných laviciach. Ku koncu bohoslužieb sa robila samotná ofera. Všetci prítomní, baníci aj ich rodinní príslušníci obchádzali okolo oltára a každý baník oferoval rudu "handstein", prípadne sviečku. V neskoršom období rudu nahradili peniaze, ktoré sa dávali do pripravenej misky. Po skončení bohoslužieb sa baníci rozišli do svojich domov, kde spolu s pozvanými hosťami zasadli k slávnostnému obedu. Večer sa zišli na spoločné posedenie, spojené s občerstvením a tanečnou zábavou. Podával sa guľáš, pilo víno, pivo a hrala hudba.

V poslednej dobe tieto pekné tradície ožívajú.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 698
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 152
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 246
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 449
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 112
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 2 667
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 267
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 112
  1. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  2. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXI
  4. Ivan Čáni: Som inteligentná, krásna a úspešná dáma. A aj slobodná matka.
  5. Anton Kaiser: Výstava obrazov Dominika Malého
  6. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  7. Štefan Šturdzík: 350
  8. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 381
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 763
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 60 450
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 172
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 467
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 672
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 783
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 646
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  2. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXI
  4. Ivan Čáni: Som inteligentná, krásna a úspešná dáma. A aj slobodná matka.
  5. Anton Kaiser: Výstava obrazov Dominika Malého
  6. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  7. Štefan Šturdzík: 350
  8. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 381
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 763
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 60 450
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 172
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 467
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 672
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 783
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 646
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu