najmä obavy až 20 percent voličov z možných následkov po účasti na hlasovaní. "Sám som videl jedného voliča, ako preliezal plot, aby sa mohol dostať do referendovej miestnosti. Asi sa bál, že keď pôjde po normálnej ceste, niekto ho uvidí a bude mať potom z toho nepríjemnosti," prekvapil nás svojimi pozorovacími schopnosťami ekonomický expert HZDS.
Ako uviedol, za referendovú porážku hnutia môže nielen postoj vládnej koalície, ale aj nedostatok priestoru pre prezentovanie názorov opozície v médiách. Avšak aj neúspešné referendum malo pre HZDS svoje pozitíva. "Aspoň sa naštartoval určitý politický kvas vo vládnej koalícii, ktorý naplno prepukol hneď po skončení referenda. Je to prekvapením aj pre nás, lebo sme si mysleli, že si vládne strany aspoň akademický mesiac dajú pokoj. Ale zas sa nemôžeme príliš čudovať, lebo v polčase vládnutia je príliš silný rozpor medzi predvolebnými sľubmi a ich plnením." Druhý polčas Dzurindovho vládnutia bude podľa neho už len bojom o rozdelenie politického koláča a zviditeľnenie sa pred budúcimi voľbami. Nevylučuje pritom ani rozsiahlejšiu rekonštrukciu vlády, ktorá by vraj mohla nastať už v polovici budúceho roka.
Možnými príčinami referendového neúspechu ako aj ďalšou stratégiu HZDS, či možnosťami na oslovenie mlčiacej väčšiny, nesúhlasiacej s politikou Dzuridovej vlády, sa už zajtra pri Ružomberku má zaoberať Republikové predstavenstvo hnutia. Zúčastní sa na ňom aj predseda Vladimír Mečiar, ktorý sa od neúspešného referenda ako tradične stiahol do ústrania a asi premýšľa nad chybami v kampani vo svojom domčeku v Trenčianskych Tepliciach. "Ťažko mi je povedať, kedy opäť začne komunikovať s médiami. Môže to byť už na Mikuláša alebo až na Vianoce... Aj keď už strana nestojí len na V. Mečiarovi, nemôžeme ho ako osobnosť obísť." Na našu otázku, či mu ako jeho osobný priateľ nemôže dôraznejšie prehovoriť do duše, Kozlík riekol: "Hovoríme mu to od roku 1991, lenže je to jeho osobnostný parameter, ktorý sa pravidelne opakuje ako osýpky..."
Sergej Kozlík sa venoval aj pripravovanému štátnemu rozpočtu, ktorý vraj nebude schodkový len o 3,9 percenta ako tvrdí vláda, ale až o 6 percent. Rozpočet je podľa jeho slov defenzívne ladený, nevytvára podmienky na rast ekonomiky a privedie do obrovských problémov verejné fondy ako napríklad Sociálnu poisťovňu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.