tam s tým, že po vyložení sklárskych výrobkov sa vráti aj s kamiónom naspäť. To sa však nestalo. Viackrát som sa s ním snažil telefonicky skontaktovať, ale zo špedičnej firmy Trans Ružonberok som sa dozvedel len to, že Marián N. im volal z Ukrajiny a žiadal o prepravu tovaru na Slovensko," vypovedal pred Okresným súdom v Michalovciach majiteľ poškodenej firmy.
Čas ukázal, že svoju tatrovku zveril veľmi nezodpovednému vodičovi. Marián N. prešiel štátnu hranicu vo Vyšnom Nemeckom 28. februára 1996 a tovar vyložil v Moskve 5. marca, kamión nevrátil
majiteľovi, ale používal ho bez jeho súhlasu nasledujúcich päť mesiacov. Ako s ním neskôr naložil, to sa pri vyšetrovaní zistiť nepodarilo. Isté je len to, že firme Trees Corporation, ktorá sídli vo Vyšnom Nemeckom, spôsobil škodu milión 108 500 korún. Tá sa mimochodom tiež nezachovala veľmi predvídavo, lebo ako sa ukázalo, kamión nebol poistený.
Prokurátor obžaloval 29-ročného Mariána N. z Michaloviec z trestného činu sprenevery. Stalo sa tak až s odstupom času, pretože obžalovaný prechodne býval v Kazachstane a pracoval tam vo firme Lime Servise, Taškentski trakt Šimkent ako vodič autobusu. Jeho ďalším prechodným bydliskom sa od mája tohto roku stala cela v Ústave na výkon väzby v Košiciach.
Marián N. sa pred súdom bránil nasledovne: "Pravdou je to, že sklárske výrobky, ktoré som naložil na Slovensku som odviezol do Moskvy. Tam som všetok tovar vyložil, ale domov som sa už nevrátil. A to z toho dôvodu, že ma majiteľ firmy, ktorý si ma najal, nevybavil dokladmi potrebnými na spiatočnú cestu. Telefonoval som mu a žiadal ho, aby tie doklady pre mňa zabezpečil. Keďže som si chcel na cestu domov zarobiť, jazdil som s kamiónom aj v Rusku. Nemal som na to súhlas majiteľa a netušil som, čo sa stane. Išlo o to, že keď som s tatrovkou zapakoval pred slovenským konzulátom v Moskve, prišli tam nejakí muži a pod hrozbou násilia som im musel odovzdať kľúče od kamióna. Bol som to oznámiť na milícii, ale tam ma odbili, lebo som nemohol preukázať, že som vlastníkom tatrovky."
Majiteľ firmy, ktorej vozidlo patrilo, nesedel so založenými rukami. S pomocou vodičov kamiónov sa pokúšal zistiť, čo sa s jeho tatrovkou stalo. Hovorí Milan Ž.: "Vincent K. ma požiadal, aby som zistil na Ukrajine, alebo v Rusku, kde sa obžalovaný zdržiava. Povedal mi,že tam neoprávnene, teda bez jeho súhlasu, používa kamión, ktorý mu zveril. Niekedy na jeseň 1996 som na ceste medzi Rostovom na Done a Moskvou zbadal kamión pána K. Sedel v ňom obžalovaný. Mával som rukou na neho, aby zastavil, ale on na to nereagoval. Od kolegov, ktorí takisto jazdia s kamiónmi som sa dozvedel, že Marián N. v Rusku podniká a to s tatrovkou pána Vincenta K."
Vo februári 1997 Marián N. zavítal do Michaloviec. Navštívil Ing. Milana H., informoval ho, že jazdí v Rusku a ponúkol mu, že ak bude potrebovať jeho služby, môže sa na neho kedykoľvek obrátiť. S tým, že s pomocou kamióna Vincenta K. si chce v Rusku zarobiť nejaké peniaze, sa zveril aj Františkovi M., ktorý mu poskytol ubytovanie. Pod jeho strechou strávil obžalovaný šesť mesiacov...
Po vyhodnotení vykonaného dokazovania senát Okresného súdu v Michalovciach dospel k záveru, že obžalovaný sa dopustil žalovaného trestného činu a svojím konaním spôsobil na cudzom majetku značnú škodu. Mariánovi N. za to vymeral trest dva roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu 40 mesiacov. Proti verdiktu prvostupňového súdu sa odvolal okresný prokurátor, ktorý navrhol udelenie nepodmienečného trestu. Argumentoval tým, že k uvedenému skutku došlo pred štyrmi rokmi a obžalovaný najmenej 5 mesiacov kamión majiteľovi nevrátil. Poukázal i na to, že obhajoba Mariána N., ktorý tvrdil, že mu tatrovku ukradli, je tendenčná. V týchto dňoch prejednával predmetnú kauzu Krajský súd v Košiciach. "Ľutujem, čo som urobil. Ja som sa medzičasom oženil. Mám dve deti vo veku dva a tri roky. Som živiteľ rodiny," uviedol obžalovaný. Muži v talároch sa však stotožnili s návrhom prokurátora. Krajský súd napadnutý rozsudok zrušil a Mariánovi N. naparil dva roky basy so zaradením do prvej najmiernejšej- nápravnovýchovnej skupiny. Keďže podľa posudku znalca mala Tatra 815 hodnotu 760 tisíc korún a valníkový náves 348 500 korún, súd obžalovaného zviazal uhradiť poškodenému spôsobenú škodu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.