aj v zime, takže spať pod paplónom celú noc málokto vydrží bez toho, aby sa neodkrýval, alebo neostával ráno spotený aj pri dôkladnom vetraní. V rodinných domoch, kde si regulujeme teplotu v spálni podľa potreby, je situácia iná.
Ak nepredpokladáme, že v panelákoch bude teskúca zima, dajme prednosť prikrývkam s ľahšou náplňou napr. zo syntetických vlákien, ktoré odvádzajú vlhkosť na povrch. Odborníci odporúčajú zmes prírodných a syntetických vlákien. Výhodou polyesterovej striže alebo prikrývok z tzv. dutých vlákien je možnosť prania v práčkach (nemali by sa odstreďovať ako je uvedené v návode. Vankúše sa dajú vyprať doma, prikrývky v čistiarni). Sú vhodné aj pre alergikov. Kto je zvyknutý na perie, mal by spať pod tenkým prešívaným paplónom a radšej sa zriecť ťarchy brokátových paplónov, ktoré by mali vydržať celý život. (O nebezpečí, ktoré vyvolávajú roztoče, obývajúce najmú zriedkavo čistené perie, sme písali pred týždňom). Dobré skúsenosti aj príjemný spánok majú užívatelia prikrývok zo strižnej ovčej vlny.
Príjemný chladivý pocit vyvoláva i materiál posteľnej bielizne viskóza aj satén. Na telo pôsobí chladivo a zabraňuje prehriatiu i drobnejšie prešívanie prikrývky - asi 40 prešívaných bodov. Keďže nič nevydrží večne, ani najkvalitnejší materiál, pretože okrem mechanického namáhania absorbuje každú noc štvrť litra potu, mali by sme vankúšom i prikrývkam venovať adekvátnu pozornosť.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.