spôsobia úraz, alebo ho zavinia mamičky či oteckovia vlastnou neopatrnosťou, aj nepoučením detí o nástrahách v domácnosti.
Sedemročná dcéra našej čitateľky s kamarátkou nechtiac vyliala z vedra vodu so saponátom. Potom ju obe vysávali. Vysávač bol klasický. Našťastie sa deťom nič nestalo a rodina oželela vysávač. Čo všetko sa môže prihodiť malým deťom z roztržitosti, nevedomosti, či nedôslednosti rodičov. Či je váš domov pre deti bezpečný, môžete si skontrolovať podľa nasledujúcich bodov. Berte to ako skúšku pre rodičov. urobte si ku každému bodu poznámku "áno" alebo "nie". Ak je viac tých "nie", skúška nedopadla najlepšie. Mali by ste urobiť reparát.
* Všetky elektircké zásuvky sú kryté špeciálnym ochranným krytom.
* V dosahu dieťaťa nie sú žiadne šnúry spotrebičov, za ktoré by dieťa mohlo zatiahnuť a zhodiť ich zo stola, pultu kuchynskej dosky a pod. (hriankovač, kávovar, varná kanvica...)
* Predmety s vysokou teplotou (priame horáky, žehličky, rúry) sú v bezpečnej vzdialenosti od detskej kolísky, postele alebo odevov a dieťa vie, že sa ich nesmie dotýkať.
* Deťom sme povedali, aby nikdy nedávali predmety na výhrevné telesá.
* Lieky, jedy, čistiace a pracie prostriedky sú uložené mimo dosahu detí (napr. v chladničke nie sú žiadne lieky).
* Nikdy nedržíte dieťa v náručí zároveň s horúcou tekutinou alebo jedom.
* Z dosahu detí ste odstránili všetky ostré predmety (fľaše, poškodené hračky, kuchynské potreby...).
* Kontrolujete pravidelne domácu lekáreň, či neuplynula záručná lehota lekárskych potrieb.
* Čísla tiesňových volaní sú v blízkosti telefónu.
* Deti vedia, kam volať v tiesňových situáciách a čo povedať.
Na záver ešte niekoľko praktických rád, ktoré môžu zabrániť úrazom detí, ak urobíme malé nenáročné opatrenia. V rodinných domoch sú časté úrazy na schodoch, hoci sú drevené. Deti do troch rokov by mali mať pred vstupom na schody bránku. Dá sa objednať u stolára, alebo zostaviť z polotovarov z predajní pre domácich majstrov. Staršie deti sa rýchlo pokĺznu na hladkých schodoch. tie by ste mali polepiť protišmykovými gumovými pásmi. O balkónoch so zábradlím z tyčí azda ani netreba hovoriť. Zvnútra by mali byť obložené tak, aby tyče boli skryté a dieťa tak bude chránené.
Hračky nepatria do plastových tašiek, ale do krabíc alebo na police. Nie ale vysoké, aby sa deti na ne nemuseli šplhať a ublížiť si. Plastové tašky a vrecká sú nebezpečné, lebo mnoho detí si ich dáva na hlavu a tak sa hrá na skrývačku. Môžu sa zadusiť.
V kúpeľni hrozí tiež pošmyknutie, preto predložky pred vaňami, umývadlami a sprchovacími kútmi by mali mať na spodnej strane protišmykový povrch.
Čistiace prostriedky by mali byť na mieste, nedostupnom pre deti. Nikdy ich neprelievajme do fľašiek od nápojov. Stali sa prípady, že deti z nich pili SAVO.
Výpočet úrazov detí z domácností by bol dlhý. Azda pripomeniem, že na sporáku ani na stole by nemali byť rúčky panvíc a uchá hrncov obrátené smerom von, aby ich dieťa na seba neprevrátilo alebo sa nepopálilo. Potom už bude neskoro uvažovať o tom, čo sme mali urobiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.