OTÁZKA:
Žila som v partnerskom vzťahu s druhom ako družka 15 rokov. Môj druh zomrel a nezanechal závet. Jeho rodičia už tiež nežijú, ženatý nebol, vlastné deti nemal, iba jedného brata, ktorý tvrdí, že on je jediným dedičom a ja nemám nárok na nič, hoci sme spoločne s druhom rekonštruovali rodinný domček a pribudovali hospodárske objekty pre domáce zvieratá. Je brat nebohého druha skutočne jediným dedičom a ja nemám žiadne dedičské práva?
ODPOVEĎ:
Váš druh nezanechal platný závet, preto sa bude po ňom dediť zo zákona. Náš Občiansky zákonník rozlišuje štyri skupiny dedičov zo zákona. Na prvom mieste povoláva členov najužšej rodiny za poručiteľa, t. j. jeho manželku a deti. Predpokladám dedenia v tejto skupine je, aby poručiteľ mal aspoň jedného potomka. Ak nededí po ňom žiadny potomok, manžel dedí v druhej skupine. Okrem manžela dedia v druhej skupine poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť, alebo boli odkázaní výživnou na poručiteľa. Takýmto dedičom môže byť aj družka poručiteľa, čo je váš prípad. Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva. Až v tretej skupine dedia poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí s ním žili pred jeho smrťou najmenej po dobu jedného roka v spoločnej domácnosti. Pre úplnosť dodajme, že v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.
Z uvedeného teda vyplýva, že ako družka, ktorá žila so svojim druhom v spoločnej domácnosti viac rokov pred jeho smrťou, by ste mohli dediť v druhej dedičskej skupine, ale len vtedy, keby dedičmi boli aj manželka poručiteľa alebo jeho rodičia. Takýchto dedičov však druh nemá, preto nastupujú dedičia v tretej skupine. V tejto skupine budete dediť spolu s bratom poručiteľa, a to rovnakým dielom. Ak by váš druh mal v čase svojej smrti aj synovcov a netere, teda deti svojho už predtým zosnulého ďalšieho súrodenca, títo by dedili spolu s vami a žijúcim bratom druha podiel, ktorý by dedil ich rodič.
JUDr. Pavol KISS
s-48-091
Odkazy
Zn.: Tehotenstvo a výpoveď
Pracujete od septembra u súkromného podnikateľa ako administratívna pracovníčka. Pracovný pomer bol dojednaný na neurčitý čas so skúšobnou dobou tri mesiace. Pred nedávnom ste zistili, že ste tehotná a keď sa o tom dozvedel Váš zamestnávateľ, oznámil Vám, že môžete v jeho firme pracovať najdlhšie do konca novembra 2000. Po tomto termíne rozväzuje s vami pracovný pomer. Pozreli ste si Zákonník práce, vyčítali ste, že podľa §48 ods. 1 pism. D, platí zákaz výpovede v ochrannej dobe, t. j. aj v dobe, keď je pracovníčka tehotná. Je to skutočne tak, ale napriek tomu, zamestnávateľ postupuje správne a v súlade so ZP. Treba si uvedomiť, že v danom prípade nepôjde o výpoveď, ktorú v ochrannej dobe skutočne tehotná pracovníčka nemôže dostať, ale o zrušenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe podľa §58 ZP. Vo vašom prípade bola dojednaná skúšobná doba na tri mesiace, ktorá uplynie posledným novembrovým dňom a do tohto termínu môže zrušiť pracovný pomer tak zamestnávateľ ako i pracovník z akéhokoľvek dôvodu, alebo bez uvedenia dôvodu. Vaše tehotenstvo teda nemôže mať na túto formu rozviazania pracovného pomeru nijaký vplyv.
ODKAZY
Zn.: Cudzinec
Váš priateľ z Talianska uvažuje o možnostiach podnikania na Slovensku. Nič mu v tom nebráni, ak dostane povolenie k pobytu. Cudzincovi sa môže na území Slovenskej republiky povoliť pobyt krátkodobý, dlhodobý alebo trvalý. Krátkodobý pobyt sa povoľuje najdlhšie na 180 dní. Dlhodobý pobyt sa povoľuje na dobu potrebnú na dosiahnutie jeho účelu, najdlhšie však na dobu jedného roka. Táto doba sa môže na žiadosť cudzinca opakovane predlžovať, najdlhšie však vždy o jeden rok. Žiadosť o predĺženie sa podáva najneskôr 14 dní pred uplynutím tejto doby na príslušný útvar Policajného zboru. O žiadosti rozhodne policajný útvar najneskôr tri dni pred skončením doby povoleného dlhodobého pobytu. Povolenie na trvalý pobyt možno udeliť na účely zlúčenia rodiny, ak manžel cudzinca alebo jeho nezaopatrené dieťa mladšie ako 18 rokov sú štátnymi občanmi SR a majú trvalý pobyt na území republiky alebo ak je to odôvodnené zahraničnopolitickými záujmami SR. O žiadosti cudzinca o povolenie na dlhodobý pobyt alebo o povolenie na trvalý pobyt rozhodne policajný útvar do 60 dní odo dňa podania žiadosti.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.