Korzár logo Korzár

Po Feidippových stopách z Marathonu do Atén

História najťažšej atletickej disciplíny maratónskeho behu má svoje korene pri mestečku Marathón, vzdialenom 40 km od gréckej metropoly Atény. V

roku 490 porazili mnohonásobnú presilu Peršanov v boji za svoju nezávislosť. Aténsky vojak Feidippides, ktorý bežal 40 km v plnej zbroji od Marathónu až na aténske námestie, kde zvestoval Aténčanom "Zvíťazili sme!" a padol mŕtvy od únavy na zem. Táto udalosť bola podnetom pre gréckych organizátorov na zaradenie maratónskeho behu do programu atletických súťaží v rámci 1. olympijských hier v Aténach v roku 1896. Na 40 km dlhej trati sa súťažilo v maratóne aj v ďalších dvoch olympiádach. Až v roku 1908 v Londýne bola maratónska trať predĺžená na vzdialenosť 42195 m, aby anglická kráľovná mohla sledovať dobeh maratóncov zo svojej kráľovskej lóže.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zabehnúť maratón na klasickej trati po stopách aténskeho posla Feidippa bolo hlavným motívom aj pre 39 maratóncov zo Slovenska, ktorí sa prihlásili na 18. ročník Aténskeho maratónu v rámci autobusového zájazdu začiatkom novembra tohto roka organizovaného bežeckým klubom Jazerčan Košice pod vedením Jána Mušinského. Maratónci, prevažne veteráni z Košíc, ale i zo Sp. N. Vsi, Brezovej pod Bradlom i Bratislavy ešte pred samotným maratónom absolvovali 40 hodinovú strastiplnú cestu autobusom Karosa s krátkymi hygienickými prestávkami z Košíc až do Atén. Na trase cez Maďarskom, Rumunsko a Bulharsko boli najväčšou prekážkou vynútené prestávky na colniciach. Colnici najmä na rumunských a bulharských hraniciach nás nechávali čakať celé hodiny, pokiaľ sa "pasováci" i colníci neuspokojili množstvom prezentov, väčšinou celých rekesov piva. To, že uniformovaní zamestnanci so zbraňou sú v Rumunsku veľkí páni, nám okrem colníkov dokázali aj dvaja dopravní policajti v Timisoáre. Pri menšom priestupkom po poblúdení večer v meste nás zastavili a prikázali nasledovať do jednej z bočných ulíc. Tam od nášho šoféra vymáhali pokutu 100 DM, pričom jeden z nich s rukou vo vrecku, cigaretou v ústach, druhou rukou zastavoval ďalšie autá i kamión. Košický vytrvalec František Sinko trefne poznamenal: "Tu ešte zúri socializmu!" Ohromila nás bieda v Rumunsku, akoby krajina bola niekoľko rokov bez gazdu. V mestách a najmä na dedinách sú staré schátralé domy. Večer sa približne v každom treťom dome svieti aj maximálne 40 Wattovou žiarovkou. Na jednej z hygienických zastávok sme nechtiac vyrušili spiacich ľudí na vozoch a naďabili na zdochnutého koňa. Okolo ciest boli veľké územia neobrobenej úrodnej pôdy, množstvo skládok a smetí. Na kompu cez Dunaj sme sa dostali v poslednej chvíli vďaka "pozornosti" colníkom v podobe 20 pív. Na bulharskej colnici sme si na toalete pri vysokých pisoároch spomenuli na televíznu reláciu "Čo dokáže ulica". Pri pohľade z okna autobusu sa bulharská krajina od rumunskej príliš nelíšila. Nás najviac trápila kolísavá jazda a malá rýchlosť autobusu kvôli poplátaným a rozbitým cestám. Napriek uvedeným peripetiám nám dobrá nálada nechýbala. Vtipnými faktickými poznámkami vynikal najmä najrýchlejší maratónec nad 100 kg Ján Mičko.

SkryťVypnúť reklamu

Na gréckej hranici sme mali veľké zdržanie iného charakteru. Colníci nás totiž odhadli na zberačov ovocia, lebo ako maratónska skupina sme boli priekopníkmi. Colné pečiatky nám dali až po overení našich prihlášok na maratón a zabezpečeného ubytovania. Po prechode do krajiny európskej únie už bolo čo obdivovať. Kvalitné diaľnice, pekná architektúra, rozsiahle bavlníkové plantáže, množstvo olivových hájov a upravené pozemky boli pastvou pre oči. V trojmiliónovom hlavnom meste Atény sú ulice zaplnené prehustenou dopravou, pričom motocyklisti využívajú každú medzeru medzi v niekoľkých pruhoch idúcich alebo parkujúcich áut. Jazdí sa tam agresívne, ale pritom bezpečne. Po 40 hodinovej ceste dobre padla sprcha v hoteli a nocľah v normálnej posteli. Deň pred maratónom sme na prezentácii v budove gréckeho atletického zväzu po zaplatení štartovného 50 USD dostali štartové číslo, tričko, kľúčenku a odznak. Potom sme si boli pozrieť miesto cieľa maratónu na Panathejskom štadióne celom z mramoru o kapacite 70 tisíc divákov, na ktorom finišovali účastníci maratónu na 1. OH ešte v roku 1896 a taktiež maratónci v rámci ME v roku 1969. Štadión má ovál dlhý 397 m, pričom má dlhé rovinky a ostré krátke oblúky. Za krásneho teplého počasia sme obdivovali dominantu Atén Akropolu vrátane predbránia Propylaje, panenský chrám Parthenón i najzložitejší chrám Erechtheion. V nedeľu ráno o siedmej nás autobusy organizátorov odviezli z cieľa na štart maratónu pri mestečku Marathón a zároveň si prezreli maratónsku trasu. O pol deviatej sme odštartovali na 42 195 m dlhú trať vyše tisíc maratóncami z rôznych krajín sveta. Teplota sa postupne vyšplhala až na 28 stupňov za vysokej vlhkosti vzduchu. Pri trati bolo dostatočné množstvo občerstvovacích staníc s karbohydrátom džúsom a vodou. Bežali sme pri obmedzenej premávke áut. V cieli, každý, kto dobehol v limite 5 hodín, obdržal účastnícku medailu. Žiaľ, podľa informácií organizátorov, jeden z domácich vytrvalcov po dobehnutí do cieľa skolaboval a zomrel. Pre mnohých našich bežcov bol tento maratón výnimočný. Veteránka Jarmila Šuniarová bežala túto trať už druhý raz, keď premiéru mala v rámci ME veteránov s bronzovou medailou za 3. miesto. Päťdesiatosem ročný veterán Eugen Pastor zasa bežal svoj jubilejný 50. maratón v živote.

SkryťVypnúť reklamu

Po maratóne sme sa regenerovali v slanej vode Egejského mora. Zaujal nás prístav Pyreos s množstvom rôznych lodí a trajektov, ako aj jediný mrakodrap, vybudovaný na výnimku počas vládnutia vojenskej junty. Išli sme aj okolo jedného z najväčších letísk na svete, kde štartuje každú minútu lietadlo. Letisko predal magnát Onassis štátu. V meste Korithos sme obdivovali Korintský prieplav prekopaný ručne ešte v rokoch 1882 1893, má dĺžku 6,3 km, hĺbku 80 m, hĺbku vody 8 m, šírku kanála v úrovni hladiny 23 m a môžu v ňom plávať lode o výtlaku 10 000 ton. Takto sa z poloostrova Peloponés stal ostrov. Tento prieplav podstatne skrátil plavebné cesty z Jónskeho do Egejského mora a naplnil obchodné záujmy Korinťanov. Na spiatočnej ceste sa opäť na hraniciach opakovali problémy s colníkmi. Zdržala nás aj poškodená hadička k palivovej nádrži jedného kamióna K-For NATO pri vjazde na kompu, ktorú pomáhali vymeniť naši šoféri.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 724
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 927
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 291
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 368
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 141
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 983
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 874
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 470
  1. Vladimír Bojničan: Prečo je Západ vyspelý, Rusko zaostalé a my uviaznutí na polceste
  2. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň II.
  3. Štefan Šturdzík: Rakovina
  4. Viktor Pamula: Máme konsenzus v zahraničnej politike ?
  5. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  6. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  7. Marcel Karvay: Bohovia kapitalizmu [Varovanie: nečítajte ak ste náchylní k existenciálnej depresii]
  8. Dalibor Eštočák: Pokora, ktorú sme stratili
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 880
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 531
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 061
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 835
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 473
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 971
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 527
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 272
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Bojničan: Prečo je Západ vyspelý, Rusko zaostalé a my uviaznutí na polceste
  2. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň II.
  3. Štefan Šturdzík: Rakovina
  4. Viktor Pamula: Máme konsenzus v zahraničnej politike ?
  5. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  6. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  7. Marcel Karvay: Bohovia kapitalizmu [Varovanie: nečítajte ak ste náchylní k existenciálnej depresii]
  8. Dalibor Eštočák: Pokora, ktorú sme stratili
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 880
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 531
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 061
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 835
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 473
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 971
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 527
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 272
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu