energetickej politike štátu, ako aj v pripravovanom zákone o racionálnom využívaní energie, je zdôraznená metóda najefektívnejšieho využívania fosílnych palív - to znamená kombinovaná výroba tepla a elektrickej energie. Takým výrobcom je aj Tepelná energetika Košice, ktorá spolu s teplárenským systémom patrí medzi najefektívnejších producentov tepla na Slovensku. Na území mesta má vybudované hlavné tepelné napájače, podružné sídliskové rozvody, ako aj prípojky k jednotlivým odovzdávacím staniciam. V rámci svojich možností i už existujúcej siete má záujem o poskytovanie svojich služieb ďalším potenciálnym zákazníkom. Práve tu však naráža na problém, ktorý by sa podľa slov Ing. Jána Ferenciho, riaditeľa SE-TEKO, o.z., mal stať predmetom diskusie medzi štátnymi orgánmi, predstaviteľmi samosprávy a účastníkmi územného stavebného konania.
"Ich postup vyvoláva dojem, akoby konali v rozpore so spomenutými princípmi. Mám na mysli budovanie nových lokálnych zdrojov tepla. Tie by bolo treba povoľovať len vo výnimočných a technicky odôvodniteľných prípadoch. Pod vplyvom rôznych záujmov a pri silne dotovaných cenách zemného plynu sa však teraz presadzuje tendencia opätovného prechodu od centrálneho zásobovania teplom k zásobovaniu z lokálnych kotolní. V prípade dodržania harmonogramu zvyšovania cien zemného plynu však pre staviteľov takýto postup bude čím ďalej tým menej výhodný."
Ing. Ferenci uvádza viacero rozhodnutí o výstavbe plynových kotolní v roku 1999 a 2000 priamo v dosahu teplárenskej sústavy, pričom Tepelná energetika ponúka financovanie primárnych tepelných prípojok k objektom. V roku 1999 išlo o Hypermarket Tesco, reštauráciu McDonald's pri krytej plavárni a Základnú školu na Tomášikovej ulici, pričom práve tá sa nachádza priamo nad primárnym horúcovodom.
"Niektorí stavitelia argumentujú vlastnými, špeciálnymi normami pre budovanie rozvodov tepla a klimatizácie. My sme však už v terajších podmienkach schopní nielen teplo dodávať, ale v letných mesiacoch ho naopak meniť na chlad, čo je pre odberateľa v konečnom dôsledku finančne výhodnejšie."
V roku 2000 bola odsúhlasená výstavba plynových kotolní pre veľkoobchod pre podnikateľov v Ťahanovciach, obchodné centrum Cassovia na Alejovej, obchodné centrum Optima - Červený rak, obchodné centrum Nad jazerom (bývalá mliekareň) a obytná skupina GRoT na Triede KVP.
"Po zrušení viacerých podnikov, ktoré boli našimi veľkoodberateľmi, by sme radi podchytili nových, pretože po určitom čase sa v Košiciach opäť začalo stavať. Zatiaľ však odberateľov strácame, čo má nepriaznivý dopad tak na ekonomiku sústavy, ako aj na životné prostredie. V letných mesiacoch v rokoch 1999 a 2000 sme sa dostali na technické minimum v kombinovanej výrobe tepla a elektrickej energie."
V súčasnosti sa ako o záujme mesta Košice, kraja a vlády SR hovorí o využití geotermálneho zdroja tepla z lokality Ďurkov. Tu by tepláreň mala byť spracovávateľom a distribútorom tepla.
"Pri vstupných nákladoch 60 miliónov euro by však stavba bola efektívna, len ak by celoročne využívala maximálny možný výkon. Avšak pri súčasnom postupe možno očakávať, že v letných mesiacoch roku 2005, kedy má byť skúšobná prevádzka, poklesne na jednu tretinu."
Podľa Ing. Ferenciho v súčasnosti chýba odborné posudzovanie projektovej dokumentácie v meste, čo má za následok chaotické riešenie energetickej politiky mesta.
"Pri výstavbe nového zdroja tepla si investor po dohode a odporučení Útvaru hlavného architekta (ÚHA) mesta vyberie lokalitu. Už na tomto stupni rokovania by ÚHA Košice mal odporučiť konzultáciu s SE-TEKO, ak sa daná lokalita nachádza v technicky a ekonomicky dostupnom pásme Systému centrálneho zásobovania teplom (SCZT). Následne by si investor zabezpečil projekčnú zložku, ktorá mu pripraví podklady pre územné a stavebné konanie. To sa však nestáva."
Ing. Ferenci zastáva názor, že v takýchto prípadoch by okresné úrady v Košiciach, odbory životného prostredia, mali rešpektovať ochranu SCZT.
"Napriek tomu však vydávajú územné a stavebné povolenia na nové zdroje na báze zemného plynu aj v bezprostrednej blízkosti sústavy CZT Košice. Tepelná energetika , odštepný závod, je účastníkom týchto konaní a aj napriek svojmu zápornému postoju k výstavbe lokálneho zdroja tepla nemôže účinne zasiahnuť a zabrániť jeho výstavbe. Pritom nám nejde o získanie monopolného postavenia v oblasti zásobovania teplom a elektrickou energiou, to nakoniec legislatíva ani trhová ekonomika neumožňujú. Radi by sme však upozornili na to, že v tejto oblasti kvôli, podľa nás nelogickým, postupom dochádza k situácii, ktorá SE-TEKO viac-menej znevýhodňuje, a v budúcnosti sa môže prejaviť tak v energetickej, ako aj cenovej politike. Snažíme sa ponúknuť riešenie, zatiaľ sme však od kompetentných nedostali odpoveď."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.