ruských vedcov dalo predísť.
Príčinou požiaru lanovky mohol byť podľa odborníkov elektrický alebo mechanický defekt. Predpokladá sa, že trením sa kovové časti lanovky rozžeravili a spôsobili tak požiar stanovišťa vodiča lanovky, ktoré bolo vyrobené z umelej hmoty.
Ruskí vedci tvrdia, že ak by pri stavbe lanovky v Kaprune bol použil nehorľavý materiál namiesto horľavej umelej hmoty, ktorá sa zapáli už pri teplote 200 stupňov, k požiaru by nebolo došlo.
Výskumníci ruského výrobcu vzdušnej a raketovej techniky Kompozit v meste Korolev pri Moskve vyvinuli už začiatkom 90. rokov umelú látku na báze skleného vlákna, ktorý odolá teplotám až do 1200 stupňov, a čo je zaujímavé, pri vyšších teplotách neprodukuje žiadne jedovaté plyny.
Mineplen - ako sa látka volá - sa dá kombinovať aj pri takzvanej sandwichovej technike spolu ostatnými materiálmi, ktoré izolujú teplo, čím je konečný produkt nehorľavý a zároveň zabezpečuje tepelnú izoláciu. Ruskí vedci preto použitie Mineplenu odporúčajú najmä pri stavbe metra, výťahov alebo lanoviek, kde existuje nebezpečenstvo požiaru zapríčinené vzájomným trením materiálov.
Mineplen nie je horľavý, pretože ako sklo pozostáva najmä z oxidov, ktoré nereagujú s kyselinami. Aby vedci odstránili záporné vlastnosti obyčajného skla - neohybnosť a rozbitnosť, použili pri výrobe Mineplenu anorganické soli, ktoré majú dobrú viazaciu schopnosť.
Autor: Moskva/Viedeň (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.